Reklama
Reklama

Wykonaj ten zabieg w październiku. Ochronisz drzewka owocowe przed chorobą

Zimą drzewa owocowe są narażone na choroby i atak szkodników. Właśnie dlatego październik jest idealnym miesiącem, aby ochronić je i tym samym przygotować do kolejnego sezonu. Zapewnij tym roślinom zdrowy start wiosną, wykonując jesienny oprysk.

Zimą drzewa owocowe mogą nabawić się mączniaka, parcha jabłoni czy kędzierzawości liści brzoskwini. Rozwojowi tych chorób sprzyjają wilgotne warunki, opadające liście i zalegające resztki roślinne. Właśnie dlatego już teraz konieczne jest wykonanie oprysku, który szybko wyeliminuje patogeny z kory i pąków. Sprawdź najważniejsze informacje o tym zabiegu. 

Jakim preparatem wykonać oprysk drzew owocowych?

W październiku wykonuje się opryski miedziowe dla drzew owocowych. To właśnie one przeciwdziałają chorobom grzybowym i dbają o zdrowie roślin w przyszłym sezonie. 

Potrzebujemy zatem preparatu na bazie miedzi. Idealnie sprawdzi się miedzian, który w mig zniszczy zarodniki grzybów z powierzchni drzew, a przy tym będzie w pełni bezpieczny dla nich. Dodatkowo graniczymy rozwój patogenów, jeśli wykonamy oprysk na wszystkie opadłe liście oraz gałęzie. 

Jak prawidłowo zrobić oprysk drzew owocowych?

Przed wykonaniem oprysku usuwamy opadłe liście i gałęzie, które znajdują się wokół drzew owocowych. To ważne, aby usunąć resztki roślinne, ponieważ mogą one stanowić siedlisko dla patogenów odpowiedzialnych za rozwój chorób.

Drzewa owocowe dokładnie opryskujemy miedzianem, pokrywając nim równomiernie gałęzi i pnie. Preparat musi dotrzeć do każdego zakamarka, ponieważ te miejsca są szczególnie narażone na rozwój patogenów. 

Opryskujemy drzewa liściaste tj. jabłonie, grusze czy brzoskwinie, zmniejszając ryzyko chorób w kolejnym sezonie. Liczbę oprysków możemy ograniczyć na pozostałych roślinach, jeśli nie wykazywały żadnych objawów w obecnym sezonie. 

Pamiętajmy, że opryski należy wykonać w suchy i bezchmurny dzień. Najlepiej, żeby temperatura wynosiła od 5 do 10 stopni Celsjusza. Takie warunki atmosferyczne zapewniają lepszą skuteczność preparatu i minimalizują ryzyko jego zmycia.

Zobacz też:

Tej rośliny pozazdroszczą ci wszystkie sąsiadki. Sprawdź, jak ją pielęgnować

Petunie mogą kwitnąć nawet zimą. Wystarczy ten prosty krok

Zamiast wyrzucać, połóż na dnie doniczki ze skrzydłokwiatem. Nie zliczysz nowych liści

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | drzewa