Reklama
Reklama

Wykonaj ten zabieg teraz, a latem hortensja obsypie się kwiatami. Sąsiedzi będą ci zazdrościć

Hortensja drzewiasta to jedna z najpopularniejszych roślin w naszych ogrodach. Zachwyca swoimi kwiatostanami oraz rozmiarem. Problem pojawia się wtedy, kiedy z każdym kolejnym sezonem zaczyna mieć coraz mniej kwiatów. Sprawdzamy, czy właściwe cięcie będzie rozwiązaniem w tej trudnej sytuacji. Jak je wykonać, aby wzmocnić roślinę?

Hortensja drzewiasta to krzew, która może dorastać do okazałych rozmiarów — osiąga niekiedy nawet 1,5 - 2 m wysokości oraz charakteryzuje się rozgałęzionym pokrojem. Stanowi wyjątkową ozdobę ogrodu jednak nie przez wielkość, a duże kuliste kwiatostany, które złożone są z kwiatów płonnych. Najczęściej można je spotkać w kolorze białym, różowym oraz zielonkawym.

Kiedy i jak przycinać hortensję drzewiastą?

Krzewy hortensji zaczynają kwitnąć już pod koniec czerwca, a ich kwiaty mogą się utrzymać przez całe lato, aż do późnej jesieni. Z tego powodu niektórzy mogą zapominać o ważnym zabiegu, dzięki któremu krzew ma szansę na regenerację i lepszy rozwój.

Hortensję można przycinać jesienią oraz wiosną. Najlepiej jednak wykonać zabieg na przełomie zimy i wiosny, kiedy temperatury nie spadają poniżej -5 st. C. Wtedy możemy zdjąć z rośliny zimowe okrycie i wykonać cięcie sanitarne. Należy przejrzeć jej pędy i pozbyć się wszystkich tych, które są chore, zmarznięte oraz złamane.

Zobacz także: Dracena wypuszcza mało nowych liści? Zrób domową odżywkę za 1,50 zł i pobudź ją do wzrostu

Przy cięciu musimy jednak uważać — hortensja zakwita na pędach zeszłorocznych. Przez to musimy zwrócić uwagę na gałązki, na których związane są pąki kwiatowe rośliny — jeśli je usuniemy, roślina może nie zakwitnąć w kolejnym sezonie.

Gałęzie hortensji przycinamy nisko — nawet 20-30 cm nad ziemią. Warto pamiętać, że ma ona dość wiotkie pędy, przez co może wymagać podtrzymującego ją palika. W innym razie gałęzie mogą leżeć na ziemi.

Dlaczego hortensja drzewiasta nie kwitnie?

Bardzo często hortensja ogrodowa nie kwitnie przez nieodpowiednie cięcie lub jego brak. Inną równie popularną przyczyną problemów z krzewem może być jego niewłaściwa ochrona zimą. Często hortensje nie chcą kwitnąć po przemarznięciu wierzchołków oraz całych pędów. Aby uchronić roślinę przed mrozami, należy podsypać ją torfem, liśćmi lub korą na wysokość ok. 20-30 cm i okryć stroiszem lub papierem.

Hortensja może również nie kwitnąć przez niewłaściwe nawożenie lub jego brak. Aby mieć pewność, że krzew ma odpowiednią ilość składników odżywczych do prawidłowego rozwoju, warto zainwestować w specjalne nawozy dedykowane temu gatunkowi roślin. Krzew można również regularnie podsypywać kompostem, obornikiem czy wiórami rogowymi.

Zobacz też:

Liście zamiokulkasa żółkną? Włóż to do doniczki, a roślina odzyska formę

Przygotuj ogród na opady śniegu. Dzięki temu rośliny nie zmarnieją

Zamiast do kawy wlej do paproci. Nowe liście nie pomieszczą się w doniczce

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | krzewy | kwiaty | przycinanie roślin