Reklama
Reklama

Chcesz, żeby hoja zakwitła? Postaw ją w tym miejscu

Hoja jest ozdobą każdego wnętrza - uwagę przyciągają zarówno jej liście, jak i kwiaty. Nie jest szczególnie wymagająca, ale warto trzymać się kilku zasad w jej pielęgnacji. Ta roślina cieszy nasze oczy pięknymi, wyglądającymi jak porcelanowe kwiatami. Aby hoja zakwitła, trzeba jej zapewnić odpowiednie miejsce, dużą doniczkę i podlewanie.

Hoja hoi nierówna - charakterystyka 

Hoja w naturze występuje w Australii oraz południowo-wschodniej Azji. Jest epifitem, najczęściej rośnie na innych roślinach, ale im nie szkodzi. W naturalnych warunkach pędy hoi osiągają kilka metrów długości. W warunkach domowych osiągną około metra wysokości.  

Ozdobą hoi są jej mięsiste liście, które u odmiany zwanej kerri mają kształt serc. Liście mają kolor ciemnozielony i często są nakrapiane. W doniczkach oprócz hoi kerri najczęściej uprawiamy hoję różową, którą charakteryzują drobne kwiaty. Zebrane w bladachy wyglądają, jakby były zrobione z porcelany lub z wosku. Mają kolor biały lub jasnoróżowy, z różowym środkiem. Dobrze pielęgnowana hoja będzie kwitła od maja do września.  

Idealne miejsce dla hoi. Jeśli tu ją postawisz, zakwitnie obficie 

Nasze mieszkania są dla hoi idealnym miejscem, ten kwiat świetnie się czuje w temperaturze pokojowej. W naturalnych warunkach ta roślina rośnie w cieniu drzew, które oplata. Stąd pełne słońce nie jest dla niej dobrym stanowiskiem. Promienie słoneczne mogą spowodować poparzenie liści hoi.  

Z kolei całkowity cień sprawi, że roślina nie zakwitnie. Do kwitnienia konieczny jest dostęp do światła słonecznego. Dlatego idealnym miejscem dla hoi jest stanowisko z rozproszonym światłem lub w półcieniu. Nie stawiajmy rośliny bezpośrednio na parapecie okiennym, lecz kilka metrów od okna. Wybierzmy też dla niej okna od wschodu, a nie od południa. Południowe słońce jest zbyt intensywne dla hoi.  

Hoja ceni sobie spokój, nie lubi nie tylko przesadzania, ale nawet przestawiania. Dlatego wybierz dla niej od razu ostateczne miejsce w mieszkaniu, by nie musieć jej przenosić.  

Czytaj też: Twoja palma areka usycha? Wsyp to do podstawki, a przywrócisz jej dawny wygląd

Jak pielęgnować hoję?  

Oprócz stanowiska, w przypadku hoi należy zadbać o kilka innych zasad. Przede wszystkim kwiat powinien mieć dużą doniczkę - nie lubi przesadzania. Roślina preferuje przepuszczalne i lekko wilgotne podłoże. W tej roli sprawdzą się mieszanki piasku i torfu o obojętnym odczynie.  

Nie służy jej ani przesuszona, ani zalana ziemia. Hoję najlepiej podlewać latem dwa razy w tygodniu, a zimą raz na dwa tygodnie. Woda do podlewania powinna być odstana, o temperaturze pokojowej. Sprawdzi się tu też zasada "mniej, ale częściej". 

Tym, co różni hoję od innych roślin jest fakt, że po kwitnieniu nie należy usuwać jej kwiatów. Na starych szypułkach kwiatowych będą wytwarzać się nowe pąki. Jeśli usuniesz szypułki kwiatowe, hoja nie zakwitnie.  

Zobacz też:

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony

Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | kwiaty