Reklama
Reklama

Wykonaj ten zabieg, gdy róże przekwitną. Obsypią się nowymi kwiatami

Róże przez wielu uznawane są za najpiękniejsze kwiaty na świecie. To jedne z najefektowniejszych roślin ogrodowych, które niestety tracą część swojego uroku, gdy przekwitną. Jeśli chcemy, by zdrowo rosły i zachwycały, musimy właściwie o nie zadbać. Prawidłowe przycięcie krzewu to zaś jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, skłaniający rośliny do kolejnego, obfitego kwitnienia. Jak przycinać róże po przekwitnięciu? Podpowiadamy.

Większość gatunków róż ogrodowych zaczyna kwitnąć wraz z początkiem czerwca. To, jak długo kwiaty się utrzymają, uzależnione jest od pielęgnacji oraz warunków atmosferycznych. Dobrze nawożone i regularnie podlewane róże mogą kwitnąć aż do pierwszych przymrozków. Niestety wysoka temperatura i susza sprawiają, że płatki zaczynają opadać szybciej. Nie oznacza to jednak, że krzewy nie zakwitną ponownie. Może im w tym pomóc pewien prosty zabieg. 

Po co przycinać róże? O cięciu nie wolno zapomnieć

Cięcie róż wykonywane jest w kilku celach. Ma za zadanie ukształtować krzew, odmłodzić go, a także usunąć chore czy martwe pędy. Odpowiednio wykonane cięcie pozwala też przerzedzić krzew, dopuszczając do jego wnętrza powietrze i światło. Właśnie dlatego przycinanie roślin to istotny zabieg pielęgnacyjny.

Róże warto przycinać wczesną wiosną, ale też później, w celu usunięcia przekwitłych kwiatostanów. Nie jest to konieczne tylko u większości róż okrywowych i u tych gatunków czy odmian, które wytwarzają również użytkowe owoce. Chodzi na przykład o dziką różę czy o różę jabłkowatą.

Czytaj również: Te kwiaty kwitną nocą. Zachwycają kolorami i niezwykłym zapachem 

Dlaczego przycinanie róż po kwitnieniu jest tak ważne?

Prawidłowe przycinanie róż pozwala nie tylko na zachowanie ładnego pokroju krzewu, ale również wzmacnia go i zapewnia ponowne kwitnienie. Letnie cięcie nie jest tak intensywne jak wiosenne, jednak zaniedbanie tego obowiązku może negatywnie wpłynąć na całą roślinę. 

Latem, tuż po pierwszej fali kwitnienia przycina się przede wszystkim róże wielokwiatowe oraz róże pnące powtarzające kwitnienie. Usunięcie przekwitłych kwiatostanów wzmacnia roślinę, pobudza ją do dalszego kwitnienia oraz zawiązywania większej liczby pąków. Dzięki temu róże ponownie obsypią się kwiatami. 

Czytaj też: Zamiast wylewać, podlej hortensje. Obsypią się kwiatami 

Jak prawidłowo przycinać róże? Tak z nimi postępuj

Te odmiany róż, które ponownie zakwitają, należy przyciąć bardzo delikatnie. Przekwitłe kwiatostany usuwa się wraz z niewielkim fragmentem pędu oraz 1-2 liśćmi. W tym celu najlepiej użyć ostrego sekatora, który nie będzie miażdżył tkanek rośliny. 

Cięcie na tej wysokości pobudzi roślinę do wydawania nowych pąków, co wpłynie na większą liczbę kwiatów w tym oraz w kolejnym sezonie. Nieco inaczej postępuje się w przypadku róż pnących, które nie powtarzają kwitnienia. Te należy przyciąć na wysokości 10-20 cm nad ziemią. 


Zobacz też:

Mrówki niszczą twój ogród? W ten sposób szybko się ich pozbędziesz

Egzotyczna roślina o okazałych kwiatach i rozłożystej koronie. Drzewo storczykowe zachwyca

Pory będą grubsze i bardziej soczyste niż u sąsiada. Tylko wykonaj ten zabieg w czerwcu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | przycinanie roślin