Reklama
Reklama

Wyjmij z kuchennej szafki i obsyp złamaną roślinę. Zagoi się o wiele szybciej

Rośliny doniczkowe, które mamy w mieszkaniu mogą być mniej lub bardziej kruche i podatne na uszkodzenia. Przez nieuwagę może wówczas dojść do złamania się liści czy łodyg. Nie oznacza to jednak, że naruszoną roślinę trzeba wyrzucić. Naprawisz ją za pomocą jednej kuchennej przyprawy.

Na złamanie liści lub łodyg spowodowane nieostrożnością trzeba reagować szybko. W przeciwnym wypadku może dojść do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. W efekcie po czasie roślina może nawet obumrzeć.

Roślinę po złamaniu odratujemy najszybciej bez użycia specjalnych środków ogrodniczych i bez wychodzenia z domu. Wszystko czego potrzebujesz, masz już u siebie, a konkretniej w kuchni.

Jak zagoić połamaną roślinę?

Na ranę po złamaniu liści lub łodyg jakiejkolwiek rośliny, wystarczy użyć cynamonu. To przyprawa, którą z pewnością masz w kuchni. Wystarczy, że na początek roślinę spryskasz wodą. Następnie niewielką ilość cynamonu nasypiesz na uszkodzony obszar. Po kilku dniach fragment zacznie goić się i zrastać.

Jeśli nasza łodyga nie złamała się całkowicie, to nie odrywaj trzymającego się fragmentu rośliny. Po posypaniu rany cynamonem całość wesprzyj za pomocą patyczka i sznurka. W efekcie odbudowane zostaną tkanki, a roślina po czasie będzie jak nowa.

Cynamonu warto użyć także w przypadku, gdy samodzielnie ucinamy łodygi rośliny. Wówczas kuchenna przyprawa zadziała w dokładnie w ten sam sposób. Nie tylko wspomoże proces zrastania, ale też ochroni system rośliny.

Czytaj także: Chcesz, żeby monstera wspinała się po słupku? Podpora nie wystarczy, musisz pamiętać również o tym

W jaki sposób cynamon działa na roślinę?

Cynamon posypany na świeżo złamaną roślinę wesprze procesy zrastania się tkanki. Dodatkowo dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym ochroni roślinę. Zmniejszy ryzyko rozwoju pleśni i grzybów, które w przyszłości mogłyby zainfekować cały system i doprowadzić do obumarcia rośliny.

Cynamon może również być sposobem na proste dostarczenie składników odżywczych. Dodatkowo więc wzmocni roślinę, uzupełniając jej zapotrzebowanie czy ewentualne braki pokarmowe. Z tego powodu możesz go posypać także po podłożu w doniczce.

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe