Reklama
Reklama

Wyjmij ją z szafki i pobiegnij do ogrodu w trakcie odwilży. Raz dwa pozbędziesz się szkodników z drzew owocowych

Zimą ogród wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Już teraz możemy zatroszczyć się o drzewa owocowe i uchronić je przed szkodnikami. Wystarczy wykonać w trakcie odwilży jeden, prosty zabieg. Z pomocą przychodzi szczotka, którą niemal każdy z nas ma w swojej szafce.

Ogród będzie zachwycał swoim wyglądem wiosną, gdy będziemy o niego dbać przez cały rok, nawet zimą. Obecnie powinniśmy poświęcić szczególną uwagę drzewom owocowym. Chodzi o czyszczenie ich kory, które jest zabiegiem ograniczającym liczbę szkodników tj. owocówka jabłóweczka, owocówka śliwkóweczka, bawełnica korówka oraz miodówka. Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się z drzew tych nieproszonych gości

Dlaczego trzeba czyścić korę drzew owocowych?

Zabieg czyszczenia kory drzew stosowano w XIX i XX wieku. Obecnie metoda ta nie jest zbyt popularna, jednak warto ją przypomnieć ze względu na dużą skuteczność. Dlaczego zatem trzeba czyścić korę drzew owocowych?

Czyszcząc korę drzew owocowych, usuwamy szkodniki znajdujące się pod nią. Oprócz tego pozbywamy się także mchów i porostów z tych roślin, które stanowią idealne siedlisko do rozwoju szkodników. 

Kiedy czyścić korę drzew owocowych?

Korę drzew możemy czyścić zimą. Ogrodnicy zalecają, aby robić to na przełomie lutego i marca. Zabieg warto wykonać w mokre dni deszczowe np. w trakcie odwilży. Czyszczenie kory dotyczy zarówno starych, jak i młodych drzew. Przy ich zróżnicowanym wieku potrzebujemy odpowiedniej szczotki. 

Do starych drzew używamy szczotki z twardym włosiem, a do tych młodych - z miękkim. Do tego zabiegu potrzebujemy również wiadra z wodą oraz potasowego lub szarego mydła

PRZECZYTAJ TAKŻE: Koniecznie zrób te trzy rzeczy w sadzie, a owoce będziesz zbierać garściami

Jak czyścić korę drzew owocowych?

Na początek należy usunąć z pni drzew resztki śniegu. Następnie zanurzamy odpowiednią szczotkę w wiadrze z wodą i mydłem. W końcu przystępujemy do szorowania pni. 

W trakcie tego zabiegu odpadają odłamki starej kory, co jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. Dzięki temu usuwamy mchy, porosty oraz jaja szkodników znajdujące się pod korą. 

Przy czyszczeniu kolejnego drzewa, należy wymienić wodę z wiaderka na nową. W ten sposób unikniemy przenoszenia chorób z jednej rośliny na drugą. 

Zobacz też:

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | ogród