Reklama
Reklama

Wlewaj do doniczek raz na 2 tygodnie. Petunie utoną w kwiatach

Druga połowa maja to idealny moment, aby pomyśleć o posadzeniu petunii w doniczkach. Te popularne kwiaty wspaniale prezentują się na zarówno na balkonach, jak i tarasach czy w ogrodach. Aby jednak bujnie kwitły, potrzebują odpowiedniego wsparcia. Jeśli chcesz im pomóc, raz na dwa tygodnie podlewaj je tanią domową odżywką.

Petunie to rośliny z rodziny psiankowatych o egzotycznym pochodzeniu. Pochodzą z ciepłych obszarów Ameryki Południowej, jednak dobrze odnajdują się także w polskim umiarkowanym klimacie, o ile nie są sadzone zbyt wcześnie, bo wówczas mogą przemarznąć. 

Druga połowa maja jest idealnym czasem na to, aby zabrać się za sadzenie petunii. Jeśli chcesz, aby twoje kwiaty cieszyły oczy aż do jesieni, musisz zapewnić im optymalne warunki oraz wspomagać ich rozwój poprzez podlewanie domową odżywką za grosze.

Może cię zainteresować: Chwasty ciągle wracają na trawnik? Zrób ten domowy oprysk

Najlepszy domowy nawóz do petunii. Używaj regularnie, a rośliny utoną w kwiatach

Nawożenie petunii w sezonie może wspomóc ich rozwój oraz poprawić kwitnienie. Zwłaszcza jeśli podasz im domową odżywkę na bazie cukru i drożdży. Po prostu połącz 1 litr odstanej letniej wody z 1 łyżeczką piekarskich drożdży i 1 łyżeczką cukru. Opcjonalnie możesz także dodać 1 łyżeczkę popiołu drzewnego. 

Do wody włóż drożdże i cukier. Poczekaj, aż się rozpuszczą, odstaw na 2 godziny w ciepłe miejsce i dołóż popiół drzewny, o ile chcesz. Zanim podlejesz petunie, rozcieńcz nawóz w proporcji 1:10 z wodą. Podlewaj kwiaty co 12-16 dni.

Dlaczego warto nawozić petunie domową odżywką z drożdży i cukru?

Domowy nawóz do petunii z drożdży i cukru działa świetnie na rośliny, ponieważ dostarcza im kompleksowej dawki witamin. Drożdże zawierają potas, fosfor, witaminy z grupy B i wspierają system korzeniowy, dzięki czemu roślinom łatwiej jest pobierać minerały z podłoża.

Cukier natomiast pozytywnie mikroflorę gleby, a popiół drzewny działa wzmacniająco na rośliny i wspomaga rozwój ich pąków kwiatowych. Dzięki tej odżywce petunie są więc silniejsze, jędrniejsze, mniej podatne na choroby i szkodniki i szybciej się rozwijają. 

Czytaj również: Posadź zamiast bukszpanów. Są równie piękne i odporne na ćmę

Jak uprawiać petunie? O tych kwestiach również nie zapominaj

Nie zapominaj także o ogólnych zasadach uprawy petunii. Sadź je zawsze w dużej doniczce, aby miała miejsce na rozwinięcie korzeni. Do donicy wsyp żyzną ziemię. Najlepiej, aby ta była dobrze spulchniona i wymieszana z granulowanym obornikiem kurzym.

Pamiętaj o słonecznym stanowisku. Rośliny najlepiej rosną na balkonach o ekspozycji wschodniej, Poza tym oczywiście nie zapomnij także regularnie podlewać kwiatów po posadzeniu wodą.  

Zobacz też:

Nie lubisz zapachu lawendy? Ta roślina wygląda podobnie i kwitnie jeszcze dłużej

Koniecznie zrób to z różami jeszcze w maju. Będą kwitły o wiele dłużej

Wystarczy trochę mydła i czosnek. Szkodniki nie zbliżą się do warzywnika

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin | uprawa roślin | działka | balkon