Reklama
Reklama

Wichury połamały drzewa i krzewy? Zrób tę maść leczniczą i posmaruj konary

Letnie burze często wiążą się również z wichurami, które łamią konary drzew. Na szczęście możemy uratować pokaleczone drzewa, jeśli odpowiednio je zabezpieczymy i w ten sposób ochronimy przed różnego rodzaju chorobami. Do tego przyda nam się maść ogrodnicza. Jednak jeśli jej nie posiadamy, to nic straconego, bo możemy zastąpić ją wieloma innymi zamiennikami. Sprawdź, czym zabezpieczyć połamane drzewa.

Wichury sieją spustoszenie w ogrodach i łamią nasze drzewa. Wtedy to bardzo ważne jest zabezpieczenie ran, aby nie dostały się do nich żadne choroby. W tym celu wiele osób stosuje maść ogrodniczą. Jednak nie jest to jedyne rozwiązanie. Wyjaśniamy, czym jest maść ogrodnicza, jak ją stosować oraz czym jeszcze możemy zabezpieczyć połamane drzewa i przyspieszyć ich proces gojenia.

Maść ogrodnicza - co warto o niej wiedzieć?

Maść ogrodnicza nazywana również maścią do drzew lub balsamem ogrodniczym to specjalny preparat, który stosowany jest przez ogrodników do zabezpieczania ran drzew oraz krzewów. Maść ta nakładana na miejsca cięcia, uszkodzenia kory, pęknięcia lub po prostu miejsca po przycinaniu gałęzi, pozwala przyspieszyć cały proces gojenia oraz równocześnie chroni przed infekcjami i wnikanie szkodników, oraz patogenów.

Składniki maści ogrodniczej wspomagają procesy regeneracyjne tkanek rośliny, dzięki czemu rany szybciej się goją i ogranicza się ryzyko chorób drzew. Jej skład zależny jest od producenta, jednak zazwyczaj znajduje się w nim kilka podstawowych składników:

  • Woski i żywice - to składniki, które zapewniają właściwości ochronne i tworzą szczelną barierę na powierzchni rany.
  • Składniki odżywcze - niektóre maści ogrodnicze zawierają witaminy i minerały, które mają wspomóc proces regeneracji w tkankach rośliny.
  • Substancje antyseptyczne oraz przeciwgrzybicze - odgrywają one dużą rolę, ponieważ działają dezynfekująco na ranę drzewa.
  • Baza nośna - to po prostu substancja, która sprawia, że maść ma odpowiednią konsystencję.

Czytaj również: Kosić trawnik częściej czy rzadziej? Ogrodnik podpowiada

W jaki sposób stosować maść ogrodniczą?

Samo użytkowanie maści ogrodniczej nie jest trudne. Przede wszystkim musimy zadbać o to, aby przed nałożeniem preparatu rana była czysta. W tym celu powinniśmy usunąć wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, resztki kory oraz drewna.

Następnie za pomocą szpachelki lub ręki zabezpieczonej rękawicami równomiernie nakładamy maść na całą ranę. Upewnijmy się, że wszystkie jej krawędzie są dokładnie pokryte. Musimy również pamiętać, aby systematycznie sprawdzać stan rany i w momencie, gdy będzie to konieczne, nałożyć ją ponownie.

Co stosować zamiast maści ogrodniczej?

Jeśli jednak nie posiadamy maści ogrodniczej, to nic straconego, ponieważ możemy zastąpić ją różnymi, innymi domowymi alternatywami, które pozwolą nam zabezpieczyć rany drzew po wichurach i burzach. Oto sprawdzone zamienniki maści ogrodniczej:

  • Biała farba emulsyjna - to jeden z najpopularniejszych sposobów na zabezpieczenia ran drzewa. Jeżeli dodamy jeszcze do niej fungicyd, to zwiększymy skuteczność działania farby. Następnie po wymieszaniu obu tych składników, nakładamy cienką warstwę na ranę, używając do tego pędzla.
  • Wosk pszczeli - jest to naturalny produkt, który świetnie zabezpieczy rany drzew. Równocześnie jest on nietoksyczny i stworzy trwałą barierę. Chcąc go zastosować, musimy najpierw rozpuścić wosk w kąpieli wodnej, a następnie po ostudzeniu go, ale jeszcze zanim stwardnieje, nałożyć go na ranę drzewa.
  • Mączka kostna - mączka jest bogata w wapń i fosfor, dzięki czemu skutecznie przyspiesza proces gojenia się rany. Wystarczy, że wymieszamy ją z wodą tak, by uzyskać gęstą pastę. Następnie nakładamy ją równomiernie na problematyczne miejsce.
  • Smar grafitowy - to produkt łatwo dostępny, który jest niezwykle skuteczny podczas ochrony drzew. Tworzy on warstwę, która pozwoli uniknąć wnikania patogenów. Smar grafitowy nakładamy na ranę drzewa za pomocą szpachelki lub pędzla.
  • Popiół drzewny - ma on właściwości antyseptyczne, więc można go używać do zabezpieczenia ran. Musimy jedynie wymieszać go z wodą, tworząc pastę. Rozsmarowujemy ją na ranie drzewa, starannie pokrywając cały jej obszar.
  • Glina - należy ją wymieszać z siarczanem miedzi. Wtedy to stworzy niezawodną barierę, chroniącą drzewo przed infekcjami grzybowymi. W tym celu musimy wymieszać najpierw glinę z wodą, a następnie dodać do tego niewielką ilość siarczanu miedzi. Mieszankę nakładamy na ranę drzewa.

Zobacz też:

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? We wrześniu wzmocnij go tym

Jesienią jeżówka potrzebuje tych zabiegów. Dzięki nim zakwitnie podwójnie

Róże mogą zakwitnąć ponownie. Wystarczy, że zadbasz o to

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | drzewa | pielęgnacja roślin