Reklama
Reklama

W ten sposób zabezpieczysz róże przed zimą. Koniecznie zrób to w listopadzie

Róże, nawet te mrozoodporne warto zabezpieczyć przed zbliżającą się zimą. Przed nadchodzącymi mrozami musimy także podlać krzewy róż. Jakie jeszcze zabiegi warto wykonać w listopadzie, aby róże przetrwały mrozy? Przedstawiamy listę.

Róże nie mają dużego zapotrzebowania wilgoci jesienią, dlatego już we wrześniu można ograniczyć ich podlewanie. Inaczej sytuacja wygląda przed wystąpieniem mrozów. W tym czasie powinniśmy obficie nawodnić każdy krzew około 30 l wody. Dzięki temu zabiegowi rośliny zgromadzą potrzebne zapasy wody do przetrwania stanu uśpienia. W przypadku częstych odwilży, warto co jakiś czas podlewać róże lub zgarnąć pod nie trochę topniejącego śniegu. Jak jeszcze zabezpieczyć róże na zimę?

Przycinanie róż przed zimą

Niektórzy zalecają przycinanie róż przed zimą, a inni uważają, że lepiej zrobić to wiosną aniżeli późną jesienią. Dlaczego? Otóż jesienne przycinanie róż zwiększa ryzyko wystąpienia chorób grzybowych, a zmniejsza oporność na mrozy

W listopadzie możemy oczyścić róże z martwych pędów, usunąć liście, okopać i na końcu osłonić je za pomocą np. agrowłókniny, kory czy gałęzi jodły. 

Okrywanie róż przed zimą

W przypadku mroźnej i długiej zimy zaleca się okrywanie nie tylko zwykłych odmian róż, ale nawet tych mrozoodpornych. W regionach, gdzie zimy są łagodne, nie ma takiej konieczności, wystarczy jedynie zadbać o krzewy. 

Róże okrywamy w momencie, gdy ziemia zaczyna marznąć. Zbyt wczesne okopanie i osłonięcie może przyczynić się do rozwoju chorób grzybowych

Jak okryć róże przed zimą? Oto kilka sprawdzonych sposobów:

  • wokół krzewów róż formujemy kopczyki ziemi na wysokość 20 cm. W tym celu wsypujemy trochę ziemi pod łodygi, nie ubijając jej;
  • róże okrywamy agrowłókniną lub gałęziami jodły. Możemy także wsypać między pędy kopczyki z kory, która jest drobno zmielona;
  • róże wysokopienne powinniśmy przyciągnąć do ziemi.

Jak zabezpieczyć róże na balkonie przed zimą?

W przypadku róż balkonowych bardzo ważne jest osłonięcie donicy. Naczynie to ma niewielką objętość ziemi, dlatego korzenie są bardziej narażone na przemarzanie. 

Donicę zabezpieczamy z zewnątrz lub wewnątrz za pomocą np. styropianu. Pamiętajmy, aby zapewnić warstwę izolacyjną na dole doniczki. Róże w donicy możemy postawić np. na piance o grubości 10 cm, służącej do ocieplenia budynków.

Zobacz też:

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony

Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | kwiaty