Reklama
Reklama

Uprawiasz hortensję w doniczce? Pamiętaj o tym, a za rok obsypie się morzem kwiatów

Hortensje w doniczce wymagają przygotowania do zimy. Jeżeli zapomnimy odpowiednio je zabezpieczyć, nie przetrwają nawet pierwszych przymrozków. O tym zabiegu pod żadnym pozorem nie możemy zapomnieć, jeśli chcemy, by hortensje w doniczce w następnym sezonie znów obsypały się morzem pięknych kwiatów.

Hortensje w doniczkach nie ustępują urodą odmianom tych kwiatów, uprawianym na rabatach w ogrodach. Są równie kolorowe, jednak na ogół są także niższe i delikatniejsze. 

To niemożliwe, aby donice, w których są uprawiane hortensje, ochroniły je przed śniegiem, silnym deszczem czy niskimi temperaturami. Z tego powodu pod koniec sezonu powinniśmy zabezpieczyć je dodatkowo. Jak przezimować hortensje w donicy tak, by za rok znów pięknie zakwitły?

Jak przezimować hortensję doniczkową, która kwitła latem?

Zanim przejdziemy do tego, jak zabezpieczyć hortensję w doniczce na zimę, musimy określić, w jakim terminie zakupiona została nasza roślina. Jeżeli mamy do czynienia z odmianą, która kwitła przez całe lato, to przed przeniesieniem do chłodnego pomieszczenia o temperaturze od 5 do 10 stopni Celsjusza, powinniśmy oberwać liście i kwiatostany hortensji. 

Naszą roślinę przenosimy do garażu albo do ciemnej komórki, bo zimująca hortensja nie potrzebuje dostępu do światła słonecznego. Chodzi jedynie o to, aby ochronić ją przed silnymi przymrozkami, które mogą doprowadzić do przemarznięcia kwiatów doniczkowych, co z kolei poskutkowałoby brakiem kwitnienia w kolejnym sezonie.

Dobrze, aby hortensję doniczkową, która kwitła latem, przed zimowaniem zapobiegawczo spryskać również preparatem przeciwko szarej pleśni. W trakcie jej pobytu w garażu musimy również pamiętać tym, aby regularnie podlewać hortensję - umiarkowaną ilością wody, ale tak, by podłoże nigdy nie było całkowicie suche.

Jak przezimować hortensję doniczkową, która zakwitła jesienią?

A jak przezimować hortensję doniczkową, która zakwitła jesienią, bo została sztucznie pobudzona do kwitnienia poza sezonem? Taka odmiana kwiatów może być jeszcze wrażliwsza na chłód, dlatego powinniśmy trzymać ją w mieszkaniu od momentu, gdy na zewnątrz zacznie się ochładzać. 

Najlepiej na stanowisku jasnym, lecz nie bezpośrednio nasłonecznionym, bo wtedy hortensja mogłaby zwiędnąć. W pomieszczeniu, w którym zimuje hortensja, musi być utrzymana stała temperatura - od 17 do 20 stopni Celsjusza. 

Powinniśmy spodziewać się, że hortensje doniczkowe, które zakwitają jesienią, przekwitną na przełomie lutego i marca. Wtedy też pozbywamy się uschniętych kwiatostanów wraz z pierwszą parą liści. 

Jak przygotować hortensje w doniczce do kolejnego sezonu?

Hortensje w donicy wystawiamy na taras lub balkon na początku, lub w połowie maja (w zależności od temperatury na zewnątrz). Nowy sezon to dobra okazja do tego, aby przesadzić spragnione przestrzeni kwiaty do nowych, większych pojemników. 

Po przesadzeniu hortensje powinniśmy regularnie podlewać i nawozić je podobnie jak hortensje ogrodowe. Tyle że podajemy im mniejsze dawki preparatów (około 1/3 ilości zalecanej odmianom uprawianym na rabatach).  W okresie wegetacyjnym hortensjom doniczkowym możemy podawać także kwaśne nawozy. 

Zobacz też:

Ulewa lub grad zniszczyły pomidory? Nie martw się, możesz je uratować

Zamiast wyrzucać, podlej petunie. Balkon obsypie się kwiatami

Twój trawnik wygląda marnie? W ten sposób możesz go zagęścić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | kwiaty doniczkowe