Reklama
Reklama

Chcesz, by hortensje miały intensywnie niebieską barwę? Posyp je tym

Hortensje są cenione przede wszystkim z uwagi na efektowne kwiaty, które kwitną od czerwca lub lipca aż do września. Mogą mieć różne kolory, jednak za szczególnie czarujące uznaje się hortensje niebieskie. Co zrobić, by ich barwa była intensywna? Okazuje się, że istnieją na to skuteczne, domowe metody.

Hortensje to niewysokie krzewy z rodziny hortensjowatych, cieszące się ogromną popularnością z uwagi na niezwykłą urodę. Owadopylne kwiaty, które rozwijają się zwykle latem, zebrane są w kwiatostany wierzchotkowate, które przybierają formę wiech i baldachów. Mogą mieć kolor biały, różowy, czerwony, a także niebieski.

Niebieskie hortensje uznawane są za bardzo urokliwe, przy czym nie wszyscy wiedzą, że ich barwa w dużej mierze zależy od odczynu pH gleby, w jakiej rosną. Domowy nawóz pozwoli o nie zadbać i nada im głęboki, błękitny kolor. Co warto zastosować?

Uprawa hortensji. Co zrobić, by kwiaty były intensywnie niebieskie?

Uprawa hortensji może być łatwiejsza, niż się wydaje. Rośliny te potrzebują ziemi żyznej, wilgotnej, przepuszczalnej i kwaśnej, a także zacisznego, osłoniętego przed wiatrem stanowiska. Wymagają też regularnego podlewania i nawożenia. Nie trzeba przy tym stosować specjalistycznych nawozów — równie dobrze możemy wykorzystać domowe odżywki, wykonane z niepotrzebnych już w kuchni składników.

Co zastosować, by kwiaty hortensji nabrały intensywnej, niebieskiej barwy? Doskonale sprawdzą się w tym przypadku fusy z kawy. Zapewnią glebie kwasowy odczyn, a ponadto dostarczą roślinom wielu istotnych składników odżywczych, jak magnez, fosfor, potas i azot. Dzięki zastosowaniu fusów z kawy hortensje będą lepiej się rozwijać i piękniej kwitnąć. Można też wykorzystać skorupki z jajek, jednak to właśnie fusy najsilniej wpłyną na kolor roślin.

Niebieskie hortensje. Jak zastosować nawóz z fusów?

Zebrane fusy z kawy można wkopać pod zewnętrzną warstwę ziemi lub rozsypać na jej powierzchni, wokół rośliny. Pierwsza metoda wydaje się rozsądniejsza, ponieważ mamy pewność, że fusy nie spleśnieją, a w dodatku pomogą w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności podłoża. Mogą bowiem przez kilka dni magazynować wodę. Nie zostaną też zmyte w czasie intensywnego deszczu i nie spłyną w taki obszar ogrodu, na którym rosną rośliny zasadolubne.

Od czego zależy kolor hortensji? Badanie odczynu pH gleby

Kolor hortensji uzależniony jest od odczynu pH gleby. Aby więc zmienić barwę hortensji z niebieskiej na różową lub odwrotnie, wystarczy zadbać o uzyskanie odpowiedniego odczynu podłoża. Można odesłać pobrane próbki podłoża do laboratorium lub samodzielnie go sprawdzić, wsypując do słoiczków próbki ziemi. W jednym z nich umieszczamy też sodę oczyszczoną, a do drugiego wlewamy trochę octu.

Jeśli nie zaobserwujemy żadnych reakcji, gleba ma odczyn obojętny. Jeśli soda zacznie się pienić, ziemia ma odczyn kwaśny. Jeśli zaś to w słoiczku z octem zaczną się pojawiać bąbelki, ziemia ma odczyn zasadowy. Różowa lub czerwona hortensja rośnie na glebach zasadowych. By hortensje były intensywnie niebieskie, podłoże musi zaś mieć kwaśny odczyn pH. 

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty