Reklama
Reklama

Ułóż spady jabłek pod hortensjami, a zobaczysz, co się stanie. Niesamowity efekt

Ekologiczna uprawa roślin to od lat promowany sposób prowadzenia ogrodu. Trudno się temu dziwić, bo zastępowanie chemicznych nawozów czy środków ochrony tym, co daje nam natura, to budowanie zdrowego ekosystemu. Tak jest również w przypadku uprawy hortensji. Do pobudzenia wzrostu kwiatów przydadzą się spady jabłek. Podpowiadamy, jak wykorzystać coś, czego wielu ogrodników zupełnie niepotrzebnie się pozbywa!

Nawożenie hortensji to podstawa w jej skutecznej uprawie. Liczy się nie tylko systematyczność, ale także składniki pokarmowe w optymalnych proporcjach. Hortensje potrzebują więc azotu, fosforu, potasu, magnezu, siarki, miedzi, żelaza czy cynku. Najczęściej sklepowy nawozy do hortensji mają postać granulek, kryształków albo koncentratu w płynie. My jednak podpowiadamy sposób na naturalny nawóz do hortensji. Wiosną hortensje zakwitną bujniej niż kiedykolwiek wcześniej!

Nawóz ze spadów jabłek pod hortensjami

Jak zrobić naturalny nawóz do hortensji? Receptura jest banalnie prosta. Do wykonania odżywki niezbędne są oczywiście spady jabłek. Każdy owoc kroimy na cztery części, umieszczamy w pojemniku i wszystko zalewamy wodą. Warto trzymać się zasady mówiącej o tym, że na 3 kg owoców należy użyć 1 l wody. Następnie zostawiamy zanurzone jabłka na dwa dni.

Naturalny nawóz do hortensji z jabłek nie od razu trafia pod kwiaty. Najpierw trzeba wokół każdego krzaczka zbudować coś w rodzaju małej fosy, czyli rowka o głębokości i szerokości kilku centymetrów. Należy tylko uważać, aby nie uszkodzić korzeni. Do tak przygotowanego miejsca wlewamy 7 litrów nawozów ze spadów. Na koniec wszystko przykrywamy ściółką z trawy. 

Jak nawozić hortensje, by obficie kwitły?

Nawóz ze spadów jabłek można stosować od wczesnej jesieni do końca listopada. Nawozy organiczne są dla roślin najzdrowsze i nie prowadzą do ich uszkodzeń. Jakie inne naturalne nawozy można stosować? Podstawą odżywiania ziemi pod hortensjami powinien być kompost, obornik oraz biohummus. Te preparaty poprawią strukturę i żyzność podłoża. Dostarczą także składników odżywczych, jednak może być ich za mało. Używa się ich jedynie raz w trakcie sezonu.

Nawożenie hortensji pod koniec sierpnia to obowiązek każdego ogrodnika. Roślinę należy wzbogacić odżywkami bogatymi w fosfor i potas. Warto zrezygnować pod koniec wakacji z nawozów bogatych w azot, który wspiera rozwój, by ułatwić roślinie przygotowanie się do spoczynku. Nawóz fosforowo-potasowy pomoże roślinie w zawiązywaniu pąków na następny rok. Wesprą również mrozoodporność krzewu.

Zobacz też:

Do zimowania róż najlepsze są te liście. Wypróbuj, a wiosną podziękujesz

Te rośliny skutecznie walczą ze smogiem. Koniecznie posadź je w swoim ogrodzie

Takich chryzantem nie kupuj na Wszystkich Świętych. Nie przetrwają nawet 2 dni

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin