Reklama
Reklama

Tych resztek z obiadu nie wyrzucaj. Dzięki nim porzeczka będzie mieć mnóstwo owoców

Wiosną nie tylko sadzimy, ale też nawozimy rośliny. Zamiast chemicznych preparatów warto skorzystać z naturalnych nawozów, które możemy mieć zupełnie za darmo. Sprawdź odżywkę dla porzeczki z resztek obiadu. Dzięki niej obsypie się mnóstwem owoców.

W ogródkach uprawiamy nie tylko kwiaty i warzywa, ale też krzewy, zarówno te ozdobne, jak i owocowe. Do tych drugich zaliczamy dobrze znaną porzeczkę, która zachwyca słodko-kwaśnym smakiem owoców. Żeby jednak wydała obfite plony, należy wspomóc ją nawozem. Przedstawiamy przepis na odżywkę "zero waste".

Jak uprawiać porzeczkę? Najważniejsze zasady

Porzeczkę sadzimy w marcu i kwietniu na żyznej i bogatej w próchnicę glebie. Ziemia nie może być wilgotna i gliniasta. Stanowisko również ma znaczenie. Najlepiej posadzić roślinę w słonecznym i ciepłym miejscu, osłoniętym od wiatru

Odległość między sadzonkami powinna wynosić 100-150 cm, a między rzędami zachowujemy odstęp 150 cm. Dołki kopiemy na głębokość 30 cm i na szerokość, która zapewni swobodne ułożenie korzeni.  

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym porzeczki jest przycinanie. Zimowe cięcie wykonujemy od stycznia do połowy marca, a letnie po owocowaniu. Porzeczki białe i czerwone tnie się inaczej niż czarne. Wynika to z tego, że te pierwsze owocują na pędach dwuletnich, a drugie na rocznych.

Do innych zabiegów pielęgnacyjnych tych roślin zaliczamy nawadnianie, odchwaszczanie, ściółkowanie oraz nawożenie. Tym razem skupimy się na odżywianiu gleby. Tak więc ziemię tej rośliny należy spulchnić i zasilić organicznym nawozem

Przepis na odżywkę "zero waste" z obierek ziemniaków

Możemy przygotować naturalny nawóz z obierek ziemniaków, które niemal zawsze lądują w koszu. Ten odpad kuchenny zawiera dużo witamin i minerałów. Dzięki niemu porzeczka obrodzi, jak nigdy wcześniej. Taką domową odżywkę przygotujesz szybko, w prosty sposób. 

Obierki ziemniaków, które zostają po obiedzie, zalewamy ciepłą wodą w proporcjach 1:10. Mieszankę zostawiamy do zaparzenia i ostudzenia, a następnie przecedzamy ją przez sito. 

Krzewy podlewamy nawozem z obierek ziemniaków raz w miesiącu. Za jego sprawą uzyskamy liczne i obfite plony. Taką odżywkę warto zastosować również na truskawki i maliny. 

Zobacz też:

Jest ładniejszy i rośnie znacznie szybciej, niż tuje. Bez problemu uciekniesz przed wzrokiem sąsiadów

Polacy chętnie go sadzą, bo bajecznie kwitnie. Jest jednak niebezpieczny

Te kwiaty sadzimy już niedługo. Nie przegap terminu, jeśli chcesz mieć kolorowy ogród

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | działka | krzewy | nawożenie