Tak wzmocnisz krzewy porzeczek. Wystarczą 2 składniki, by uginały się od owoców
Wiele osób uprawia na działce czerwoną porzeczkę, której owoce często wykorzystuje się do różnych przetworów. Wspaniale smakują także zerwane prosto z krzaczka. Co jednak zrobić, żeby roślina wydała obfite plony? Wystarczy zmieszać ze sobą tylko 2 składniki. Sprawdź sposób na wzmocnienie krzewów porzeczek.
Porzeczki wykorzystuje się do robienia dżemów, kompotów, nalewek i octu. Żeby jednak zrobić z nich przetwory, potrzebujemy sporą ilość owoców. Zdradzamy skuteczny sposób na wzmocnienie krzewów porzeczek. Latem zbierzesz obfite plony.
Do wzmocnienia krzewów porzeczek potrzebujemy taniego warzywa, jakim jest polski czosnek, najlepiej ten w odmianie "Harnaś". Unikajmy natomiast takiego chińskiego z marketu, który może spowodować szkody.
Czosnek nie obieramy z łupin, natomiast przekrawamy ząbki na pół i przekładamy do dużego słoika. Następnie zalewamy je wodą i odstawiamy w ciepłe miejsce na tydzień, żeby uległy fermentacji. Raz dziennie należy przemieszać całość drewnianą łyżką.
Po tygodniu mieszankę przelewamy do opryskiwacza i zalewamy ją szklanką wody. W tym momencie możemy już wykonać oprysk krzewów porzeczki z odległości 15 cm. Zabieg powtarzamy co 3-4 dni w trakcie pochmurnej, lecz bezdeszczowej pogody.
Wiosną powinniśmy zacząć kontrolować krzewy porzeczek. Na początku sprawdzamy obecność wielkopączkowca porzeczkowego, który wpływa na zbiory owoców.
W tym celu należy dokładnie przeczesać wszystkie pąki i zaobserwować, czy nie ma na nich nienaturalnych, szpiczastych zakończeń. Jeśli są, to natychmiast usuwamy je, zostawiając tylko te zdrowe, dobrze rokujące. Dzięki tej czynności choroba nie zacznie się rozprzestrzeniać.
Zalecamy także sprawdzanie stanu liści. Wiosną krzewy są narażone na antraknozę liści porzeczki, która objawia się brązowo-rdzawymi plamkami. Należy zatem zebrać zarażone części rośliny i spalić je lub wyrzucić do kosza. Pamiętajmy, aby nie wrzucać ich do kompostownika, ani nie ściółkować nimi krzewów czy drzew.
Zobacz też:
Tuje usychają? To nie brak wody, lecz poważna choroba
To najlepsze miejsce na powojnik. W innych nie będzie kwitnąć