Reklama
Reklama

Koniecznie zrób to, zanim porzeczki zaczną kwitnąć. W sezonie będą uginać się od owoców

Porzeczki w ogrodzie to świetna inwestycja nie tylko w bioróżnorodność, ale też w nasze zdrowie. Owoce zarówno tych czarnych, jak i czerwonych są źródłem wielu witamin, których próżno szukać gdzie indziej. Zanim jednak porzeczki zaczną kwitnąć, konieczny jest pewien zabieg. Zajrzyj do ogrodu i dokładnie przejrzyj swoje krzewy.

Porzeczki - małe wymagania i dużo zdrowia 

Porzeczki, szczególnie czerwone, nie mają wielkich wymagań. Wystarczy im słoneczne stanowisko i żyzna, przepuszczalna gleba. Warto je nawozić przy okazji nawożenia innych roślin, a owoce pojawią się na nich już rok po posadzeniu.  

Owoce porzeczek są wyjątkowo zdrowe. Zawierają bardzo dużo witaminy C, a także witaminy z grupy B, w tym PP. Ich jedzenie wspiera naszą odporność, wzmacnia układ nerwowy, a nawet obniża poziom cholesterolu. Stąd porzeczki są wykorzystywane często jako składnik syropów wzmacniających lub suplementów diety. Warto więc odpowiednio zadbać o krzewy w swoim ogrodzie, by rzadziej odwiedzać aptekę.  

Porzeczki puszczają pąki? Koniecznie wykonaj ten zabieg 

Jeśli masz w ogrodzie porzeczkowe krzewy, koniecznie do nich zajrzyj. Pod koniec lutego i na początku marca zaczynają one wypuszczać pierwsze pąki. Jeśli wśród pąków porzeczki znajdziesz wyjątkowo duże, nie ma się z czego cieszyć. To znak, że roślinę zaatakował wielkopączkowiec porzeczkowy.  

To małe roztocza, które żerują w pąkach i potrafią przetrwać zimę. Zaatakowane przez szkodnika pąki porzeczki usuń i spal. Jeśli wrzucisz je do kompostu, wielkopączkowiec przetrwa i przeniesie się znów na rośliny. 

Czytaj też: Wysiałaś już sałatę? Podlewaj ją tą domową odżywką, urośnie trzy razy większa 

Inne zabiegi, które trzeba wykonać teraz na krzewach porzeczki 

Koniec lutego i początek marca do dobry czas, by przyciąć krzewy porzeczek. Lepiej z tym nie zwlekać, bo gdy rozpocznie się okres wegetacyjny, może być za późno. Porzeczki najlepiej rozwijają się na pędach dwu i trzyletnich. Starsze najlepiej wyciąć. Jest to szczególnie ważne w przypadku czarnych porzeczek. W ich przypadku obecność starszych pędów całkowicie zahamuje owocowanie.  

Najwięcej owoców dostarczą pędy rosnące skośnie, a najmniej te pionowe. To dlatego, że skośne pędy produkują najwięcej przyrostów. Dlatego pionowe pędy najlepiej wyciąć przy samej nasadzie. Warto przy okazji pozbyć się również pędów przemarzniętych lub obumarłych. Pędy roczne skracamy o 40%, natomiast dwu i trzyletnich nie ruszamy wcale. Przedwiosenne usuwanie chorych pąków i starszych pędów z porzeczki, zapewni nam obfite zbiory latem.   

Zobacz też:

Wysadź je w drugiej połowie maja. Będą zdobiły ogród aż do jesieni

Szkodniki nie tkną twoich rzodkiewek. Wystarczy, że rozsypiesz to na grządkach

To jedne z najsmaczniejszych pomidorów. Sprawdź, jak je uprawiać, by były dorodne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | pielęgnacja roślin | krzewy