Reklama
Reklama

Twoje warzywa urosną znacznie szybciej. Wystarczy kilka szyszek

Chcąc przyspieszyć wzrost swoich warzyw, a także zadbać o inne rośliny w ogrodzie, możemy wykorzystać szyszki sosnowe, dzięki którym przygotujemy odżywczy preparat. Zrobienie go jest bardzo proste, a efekty naprawdę zniewalające. Sprawdź, jak go przygotować i w jaki sposób stosować odżywkę z szyszek.

Szyszki sosny mogą być niezwykle pomocne w uprawie warzyw i innych roślin. Dzięki nim możemy przygotować świetny płynny nawóz, który m.in. przyspieszy wzrost naszych okazów i ochroni je przed chorobami. Co więcej, szyszki mają również inne zastosowania w ogrodzie. Sprawdź, jak wykorzystać szyszki sosnowe.

Szyszki w ogrodzie - dlaczego warto je stosować?

Stosowanie szyszek w ogrodzie niesie za sobą wiele korzyści. Dzięki temu możemy nie tylko przyspieszyć wzrost warzyw i innych roślin, ale także uodpornić nasze okazy na różnego typu choroby oraz zabezpieczyć je przed nimi.

Co więcej, szyszki sosnowe skutecznie zwiększają odporność roślin na warunki atmosferyczne. Stosowanie ich w pielęgnacji, może również poprawić kwitnienie okazów lub wpłynąć na ich lepsze owocowanie. W tym celu jednak należy odpowiednio przetworzyć szyszki sosnowe, tworząc z nich np. świetny, domowy nawóz.

Skuteczność działania szyszek w ogrodzie, wynika z tego, że zawierają one wiele cennych składników odżywczych. Wśród nich możemy wymienić między innymi żywice, alkaloidy czy minerały takie jak potas, cynk czy wapń.

Czytaj również: Nie rób tego podczas podlewania lawendy. Inaczej możesz zapomnieć o kwiatach

Jak wykorzystać szyszki w ogrodzie?

Szyszki sosnowe najlepiej wykorzystać do przygotowania płynnego nawozu. W tym celu wypełniamy nimi litrowy słoik i zalewamy je wodą. Przekładamy mieszankę do garnka i gotujemy całość przez 20 minut.

Następnie, po ostygnięciu odżywki, przecedzamy ją i rozlewamy do mniejszych słoików. Tak przygotowaną mieszankę można przechowywać chłodnym i ciemnym miejscu nawet przez kilka miesięcy.

Zanim jednak zastosujemy preparat, należy go rozcieńczyć. Na 1 litr wody wlewamy 50 ml odżywki z szyszek. Taki nawóz można stosować raz na 2 tygodnie, używając go jako oprysku lub jako płynnego nawozu. Równocześnie musimy pamiętać, aby tym preparatem nigdy nie podlewać suchej ziemi. Odżywkę aplikujemy zawsze na lekko zwilżone podłoże.

Oprócz tego możemy wykorzystać szyszki sosnowe również w inny sposób. Wielu doświadczonych ogrodników decyduje się na ściółkowanie szyszkami swoich roślin. Warto mieć jednak na uwadze to, że zakwaszają one glebę, więc można wykładać je wyłącznie w pobliżu okazów kwasolubnych.

Taka ściółka świetnie zabezpieczy glebę przed wyparowywaniem wody, równocześnie chroniąc korzenie roślin przed przemarzaniem. Oprócz tego ściółkowanie szyszkami pomaga ograniczyć wzrost niepożądanych chwastów, dzięki czemu nasz ogród jest bardziej zadbany.

Zobacz też:

Jak dbać o róże latem? O tych zabiegach musisz pamiętać

Nakarm tym śniadaniem pelargonie. Sąsiadom opadnie szczęka na widok bujnych kwiatów

Wytwarza aromatyczne kwiaty i jadalne owoce. Mało kto wie, wzmacnia zdrowie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywnik | nawożenie