Reklama
Reklama

Nie musisz mieć ogródka, by hodować te warzywa. Urosną nawet w domu

Warzywa z własnej uprawy są niezwykle smaczne i uznawane również za najzdrowsze. Co jednak w przypadku, gdy doskwiera brak ogródka lub niezwykle mała przestrzeń? Spokojnie, są takie gatunki, które urosną nawet i w domu. Wystarczy o nie odpowiednio zadbać. Podpowiadamy warzywa, które z łatwością wyhodujesz nawet na swoim balkonie.

Nie posiadając własnego ogródka, trudno mieć dostęp do świeżych warzyw, niepotraktowanych mocnymi środkami chemicznymi. Na szczęście nawet mieszkając w bloku, możliwa jest hodowla niektórych gatunków. Jak założyć swój własny warzywniak na balkonie, a nawet i na parapecie?  

Warzywa w doniczkach — co warto wiedzieć?  

Marzenie o warzywach z własnej uprawy można spełnić, nawet nie posiadając ogródka. Wystarczy postawić na odpowiednie gatunki i założyć swoją uprawę na balkonie, a w niektórych przypadkach nawet i na parapecie. 

Uprawa warzyw w doniczkach jest niezwykle wygodna i wybierana przez coraz więcej osób. Można zauważyć, że uprawa warzyw gości na sporej liczbie balkonów. To doskonały sposób dla mieszkańców miast, aby móc cieszyć się ekologicznymi plonami z własnej uprawy.  

To, co jest kluczowe, aby posiadać w pełni udaną hodowlę warzyw, to postawienie na odpowiednie gatunki. Uprawa w doniczkach nie jest naturalnym sposobem dla tego rodzaju roślin, dlatego nie wszystkie warzywa poradzą sobie w takich warunkach. Co więcej, rozpoczynając przygodę z balkonowym ogrodnictwem, dobrze zapoznać się z wymaganiami poszczególnych gatunków.  

Przeczytaj także: Usuń czym prędzej z krzaka, a pomidory będą dorodne i smaczne

Jakie warzywa hodować w domu? 

Chcąc hodować warzywa w domu, należy zapewnić im odpowiednie podłoże, przestrzeń, a także dostęp do wody. To podstawowe kwestie, dzięki którym możliwe będzie zebranie udanych plonów. Ważny jest również wybór odpowiednich gatunków, które poradzą sobie w takich warunkach. Na jakie warzywa warto postawić? 

  • Sałata — bez dwóch zdań to niezwykle wszechstronne warzywo, które cieszy oko swoim szybkim wzrostem. Wystarczy jej słoneczne stanowisko, aby prawidłowo się rozwijać. Wobec tego może rosnąć nawet i na parapecie, nie potrzebuje bowiem dużo przestrzeni.  
  • Pomidorki koktajlowe — właśnie ten gatunek przystosowany jest do uprawy również w donicach. Takie pomidorki zajmują niewiele miejsca, wobec czego sprawdzą się na balkon, a nawet i parapet. Co więcej, przy zapewnieniu im optymalnych warunków odwdzięczą się smakowitymi plonami.  
  • Rzodkiewka — nasiona można kupić z niezwykłą łatwością, przez co chętnie sadzona jest na parapetach lub balkonach. Podczas jej hodowli należy jednak pamiętać, że potrzebuje sporo miejsca, aby dobrze rosnąć. Po wykiełkowaniu dobrze więc ją przerzedzić. 
  • Papryka — posiadając dobrze nasłoneczniony balkon lub parapet, można postawić również na hodowlę papryki. Ta potrzebuje dużo światła. Aby prawidłowo rosły dobrze zdecydować się na mniejsze papryczki, takie jak chociażby chili.  

Ponadto do hodowli w doniczkach sprawdzą się również takie warzywa jak cukinia, cebula dymka czy rukola. Dobrym rozwiązaniem są oczywiście wszelkie zioła, które nie tylko dodadzą smaku i aromatu w kuchni, ale również stanowić będą ozdobę balkonu bądź parapetu.  

Zobacz też:

Jak dbać o róże latem? O tych zabiegach musisz pamiętać

Nakarm tym śniadaniem pelargonie. Sąsiadom opadnie szczęka na widok bujnych kwiatów

Wytwarza aromatyczne kwiaty i jadalne owoce. Mało kto wie, wzmacnia zdrowie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywniak | sadzenie | pielęgnacja roślin