Twoje hortensje brązowieją? To wcale nie choroba czy szkodniki. Powód jest prostszy niż myślisz
Hortensje goszczą w wielu ogrodach, zachwycając swoimi bujnymi kwiatami oraz subtelnym zapachem. Jednak czasem zdarza się, że w połowie lata roślina zaczyna brązowieć, mimo że nie zaatakował jej żaden szkodnik, ani choroba. Jaka może być tego przyczyna? Okazuje się, że dość prozaiczna. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje.
Hortensje przyciągają nasz wzrok swoimi bujnymi kwiatami o wielu barwach. Jednak problem pojawia się, gdy kolor kwiatów i liści zmienia się na brązowy. Wyjaśniamy, co to może oznaczać i jak temu zapobiec.
Hortensja to dość kapryśna roślina, której uprawa wymaga od nas sporo wiedzy oraz pracy. Jednak jeśli odpowiednio o nią zadbamy i wykonamy prawidłowo jej pielęgnację, może ona odwdzięczyć się pięknymi i efektownymi kwiatami.
Przede wszystkim roślina wymaga stanowiska słonecznego lub w półcieniu. Potrzebuje ona dziennie, chociaż kilku godzin słońca, aby móc wykształcić swoje kwiaty. Ziemia, w której umieścimy hortensję, musi być żyzna, próchniczna, przepuszczalna i mieć kwaśny odczyn o pH od 4,5 do 5,5. Jest to bardzo istotne, ponieważ hortensja nie poradzi sobie na ciężkiej, gliniastej ziemi.
Jeśli chodzi o sadzenie kwiatów, to najlepiej robić to wiosną z sadzonek, chociaż możemy także wykonywać to przez cały okres wegetacyjny. Dół pod sadzonkę powinien być dwa razy większy od bryły korzeniowej.
Nawożenie również gra tu ważną rolę i powinno być przeprowadzane 2-3 razy podczas okresu wegetacyjnego. Używajmy do tego nawozów organicznych, kompostu lub biohumusu. Możemy także zakupić nawozy dedykowane hortensjom.
Czasem zdarza się jednak, że pomimo iż dbamy o naszą hortensję, nagle w środku lata jej kwiaty lub liście zaczynają brązowieć. Często od razu kojarzymy to z działalnością szkodników lub obecnością chorób, które mogły zaatakować nasz krzew. Jednak może okazać się, że powód jest o wiele mniej złożony niż myślimy. Wytłumaczenie takiego zjawiska przedstawił jeden z użytkowników Instagrama o nazwie @ogrodnik.doskonaly, który zgłębia temat uprawy roślin.
Ogrodnik sugeruje, że powodem, dla którego hortensje brązowieją, może być brak wody. Jednak nie chodzi tu o jej niedobór na przestrzeni dni czy tygodni, a zaledwie godzin. Okazuje się bowiem, że hortensje są niezwykle wrażliwe na deficyt wody, dlatego nawet krótki czas, który spędzą na mocnym słońcu bez podlewania, może doprowadzić do poparzenia.
Czytaj również: Chcesz, by twoja surfinia zakwitła zimą? Wystarczy odpowiednia pielęgnacja, a w grudniu obsypie się kwiatami
Według specjalisty czasem wystarczy zaledwie 30 minut bez wody, aby doszło do uszkodzenia hortensji i żeby skutkowało to brązowieniem rośliny. Szczególnie jeśli mamy do czynienia nie tylko z wysoką temperaturą, ale i z ostrym słońcem. Mężczyzna tłumaczy to następująco:
Nie jest to na pewno dobra informacja dla wielu osób, które na co dzień pracują i są zbyt zajęci, aby zadbać o tak częste podlewanie hortensji. Ewentualnym rozwiązaniem może być przesadzenie hortensji w mniej nasłonecznione miejsce, co jednak może objawić się gorszym kwitnieniem. Oprócz tego możemy zainwestować w urządzenia, które będą dbały o regularne podlewanie krzewów.
Zobacz też:
Tuje usychają? To nie brak wody, lecz poważna choroba
To najlepsze miejsce na powojnik. W innych nie będzie kwitnąć