Reklama
Reklama

Twoja paprotka usycha? Kwiaciarka radzi, jak ją uratować

Paprotka to popularne roślina doniczkowa, która zachwyca swoimi bujnymi, zielonymi liśćmi. Niestety traci na wyglądzie, gdy zaczyna usychać. Na początek musimy zdiagnozować przyczyny usychania liści. Być może niewłaściwie pielęgnujemy okaz. Poznaj rady kwiaciarki na uratowanie marniejącej paprotki.

Paprocie zaliczamy do najstarszych roślin na Ziemi. Mogą przyjmować różne formy: naziemne, epifityczne oraz rosnące na drzewach. W domu uprawiamy paprotkę zwyczajną, którą często zdobimy salon i łazienkę, gdzie czuje się najlepiej. 

Żeby jednak paprotka efektownie zdobiła nasze mieszkanie, należy odpowiednio o nią dbać. Gdy tylko zauważymy usychające liście, to na początek musimy ustalić przyczynę tego zjawiska, a potem podjąć właściwe działania. 

Dlaczego paprotka usycha? Różne przyczyny

Paprotka może usychać z różnych przyczyn. Należy doszukiwać się ich w infekcjach grzybowych lub częściej - w niewłaściwej uprawie. 

Liście paprotki brązowieją ze względu na następujące błędy pielęgnacyjne:

  • zbyt niska lub za wysoka wilgotność powietrza;
  • nieprawidłowe podlewanie;
  • wahania temperatur;
  • słoneczne stanowisko;
  • niewystarczająca ilość składników odżywczych.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Rośliny doniczkowe latem. Jak zadbać o kwiaty doniczkowe w czasie upałów?

Co zrobić, żeby paprotka nie usychała? Rady kwiaciarki

Brązowienie liście jest bez wątpienia najczęstszym problemem w uprawie paprotki. Kwiaciarka radzi, aby wdrożyć odpowiednią pielęgnację. Tylko w ten sposób uratujemy okaz. Podzieliła się kilkoma, ważnymi zasadami pielęgnacyjnymi tego kwiatu.

  • Zraszanie liści i umiarkowane podlewanie

Paprotka lubi wysoką wilgotność powietrza, dlatego warto regularnie zraszać jej liście. Dodatkowo zalecamy przecieranie ich z kurzu, aby roślina jeszcze lepiej wchłaniała wodę. Poza tym ziemia kwiatu musi być stale wilgotna, ale nie mokra. Zbyt obfite podlewanie prowadzi do gnicia korzeni. 

  • Unikanie wahań temperatur

Liście rośliny nie będą usychać, jeśli zapewnimy jej odpowiednią temperaturę. Latem powinna wynosić 20-25 stopni Celsjusza, a zimą 12-15 stopni Celsjusza

  • Półcieniste stanowisko z rozproszonym światłem

Paprotkę najlepiej postawić z dala od okna (ewentualnie na parapecie okna wschodniego). Wystawiona na pełne słońce nie rośnie zdrowo, przez co liście usychają. 

  • Żyzna ziemia z torfem

Gleba paprotki musi być żyzna, próchnicza z dużą zawartością torfu. Jej pH powinno wynosić 5,5-6,0. Możemy kupić specjalnie podłoże, dedykowane tej roślinie. Ważne jest również nawożenie okazu od wiosny do jesieni, również specjalnym nawozem. 

Zobacz też:

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? We wrześniu wzmocnij go tym

Jesienią jeżówka potrzebuje tych zabiegów. Dzięki nim zakwitnie podwójnie

Róże mogą zakwitnąć ponownie. Wystarczy, że zadbasz o to

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin