Reklama
Reklama

Zrób to z kwiatami doniczkowymi w czasie upałów. Wzmocnisz je i nie zwiędną

Rośliny doniczkowe nie lubią upałów i zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do ich uschnięcia czy poparzenia. Odpowiednia pielęgnacja jest zatem bardzo ważna, jeśli chcemy, by zachowały formę i piękno. Jak dbać o kwiaty doniczkowe w czasie upałów? Wyjaśniamy, co robić i jakich błędów nie popełniać.

Upalne lato to trudny czas nie tylko dla ludzi i zwierząt, ale także dla roślin. Nawet rośliny doniczkowe, które trzymamy w domach, źle znoszą zbyt wysokie temperatury i potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, by zachować zdrowie.

Ekspozycja na słońce może sprawić, że ulegną poparzeniu, a bez właściwego nawilżenia po prostu zwiędną. Jak dbać o kwiaty doniczkowe latem? Podpowiadamy, co zrobić, by przetrwały ten trudny okres.

Rośliny doniczkowe a upał. Jak je podlewać latem?

Roślin doniczkowych nie należy nawozić latem, w czasie dużych upałów. To błąd, który wiele osób popełnia, chcąc im pomóc przetrwać trudny, letni okres. W dusznym i gorącym mieszkaniu rośliny często przechodzą w stan spoczynku, by ułatwić sobie przetrwanie. Odżywienie ich wtedy nie tylko nie pomoże, ale i może zaszkodzić. Nie będą bowiem w stanie wykorzystać nawozu. W efekcie stresu ich kondycja może się wręcz pogorszyć.

W czasie upałów rośliny doniczkowe trzeba też właściwie podlewać. Rozwiązaniem nie jest wcale ich przelewanie. Większość roślin woli przesuszenie niż nadmiar wody. Może on ograniczyć dostęp do tlenu i wręcz zadusić roślinę lub doprowadzić do zgnilizny korzeni. Najlepiej podlewać rośliny od dołu, wstawiając je do miski z wodą, do wanny lub pod prysznic. Wystarczy nalać trochę wody na dno i pozostawić rośliny na 20 minut — wchłoną tyle wody, ile będą potrzebować. Pamiętajmy też, by nigdy nie polewać roślin zimną wodą prosto z kranu. 

Czytaj też: To najgorsza godzina na koszenie trawy. Omijaj ją, chyba że chcesz zniszczyć trawnik 

Kwiaty doniczkowe a wysoka temperatura. Jak o nie zadbać?

Kwiaty doniczkowe w upalne dni wymagają właściwego traktowania. Walka ze szkodnikami w upalne miesiące jest trudna, gdyż najlepiej całkiem odstawić na przykład olejki eteryczne do walki z nimi. Jeśli już potrzebujemy ich użyć, najlepiej zrobić to nocą i odstawić roślinę do cienia. Lepiej w ogóle trzymać rośliny doniczkowe w cieniu, ponieważ nawet północna ekspozycja może się okazać kłopotliwa. Wieczorne słońce latem może być bardzo ostre.

Co jeszcze jest istotne? Nocą lub na przykład po burzy warto intensywnie wietrzyć mieszkanie, by zapewnić sobie i roślinom właściwą cyrkulację powietrza. Po deszczu powinno ono również mieć większą wilgotność. W ciągu dnia lepiej nie otwierać okien. By zadbać o przyjemny chłód, warto włączyć wiatrak, lecz nie kierujmy go bezpośrednio na rośliny. Klimatyzacja na pewno sprzyja ludziom, lecz niekoniecznie jest zdrowa dla roślin. Wysusza bowiem powietrze, a płynący z niej nawiew często jest bardzo zimny. 

Zobacz też:

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? We wrześniu wzmocnij go tym

Jesienią jeżówka potrzebuje tych zabiegów. Dzięki nim zakwitnie podwójnie

Róże mogą zakwitnąć ponownie. Wystarczy, że zadbasz o to

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | rośliny doniczkowe