Reklama
Reklama

To ostatni dzwonek na posianie begonii. O tym musisz pamiętać, robiąc sadzonki

Begonie stale kwitnące warto mieć w swoim ogrodzie lub na balkonie. Dobrze radzą sobie w trudnych warunkach i kwitną aż do przymrozków. Aby tak się stało, musimy posiać je w odpowiednim czasie. Sprawdź, kiedy dokładnie wypada ostateczny termin i w jaki sposób samodzielnie posiać oraz zrobić sadzonki.

Begonie występują w różnych gatunkach, należą do nich również te stale kwitnące kwiaty. Ich nazwa jest nieprzypadkowa - słyną z tego, że kwitną aż do samych przymrozków. Możemy hodować je zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. W tych miejscach będą zachwycać kolorowymi kwiatami. Zanim jednak to się stanie, musimy odpowiednio je posiać

Kiedy siać begonie stale kwitnące?

Begonii stale kwitnących nie siejemy do gruntu. Musimy zatem wcześniej przygotować sadzonki, czyli zrobić rozsady. Kiedy dokładnie wypada ten termin?

Rośliny te siejemy na koniec stycznia i w lutym. Ostateczny termin przypada na połowę lutego

Jak siać begonie stale kwitnące?

Na początek należy odpowiednio przygotować glebę pod begonie stale kwitnące. Wsypujemy ziemię do doniczki, delikatnie utrząsamy ją i podlewamy, aby dobrze osiadła. Dopiero potem możemy rozsypać nasiona roślin. Pamiętajmy, aby rozłożyć je równomiernie. 

Następnie przykrywamy doniczki folią, w ten sposób zapewniamy odpowiednią wilgotność i podwyższamy temperaturę. Nasiona wykiełkują przy co najmniej 20 stopniach Celsjusza. Gdy zauważymy kiełkowanie, to natychmiast zdejmujemy przykrycie. Doniczkę natomiast stawiamy w jasnym stanowisku

Begonie stale kwitnące należy podlewać regularnie i ostrożnie. Zalecamy używanie spryskiwacza lub nawadnianie metodą "od dołu", czyli wlewanie wody do podstawki. Pamiętajmy jednak, aby woda nie zalegała w niej. 

Jak i kiedy pikować begonie stale kwitnące?

Nasiona begonii stale kwitnących są małe, dlatego rozrzucamy je dość gęsto w doniczce. Właśnie dlatego powinniśmy wykonać zabieg pikowania, czyli przesadzania roślin do osobnych doniczek, aby miały wystarczająco dużo miejsca. Pikujemy dwa, a czasem nawet trzy razy.

Begonie stale kwitnące przesadzamy do innych doniczek, gdy zauważymy parę liści właściwych. Do większych doniczek możemy posadzić więcej niż jedną roślinę. Po trzech tygodniach robimy to ponownie, pikując kwiaty pojedynczo. 

Termin pikowania przypada na marzec. Czasem zabieg trzeba powtórzyć jeszcze w kwietniu, gdy rośliny są zbyt drobne. 

Kiedy sadzić begonie do gruntu?

Begonie sadzimy do gruntu zazwyczaj w drugiej połowie maja, jednak musimy zwracać uwagę na pogodę. Nie możemy sadzić tych roślin przy spadku temperatury. 

Przed posadzeniem begonii, należy zahartować sadzonki. Warto wystawiać je na zewnątrz na coraz dłuższy czas, jednak nie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. 

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin