To najlepszy moment. Wysiej ją teraz, a w lecie komary nie zbliżą się do twojego ogrodu
Jest znana ze swojej pięknej fioletowej barwy oraz charakterystycznego zapachu. Posiada również liczne zastosowania w medycynie oraz kosmetyce. Oczywiście mowa o lawendzie, która czaruje zapachem, wyglądem oraz szeregiem właściwości. Warto posadzić ją w swoim ogrodzie nie tylko ze względu na jej estetykę, ale także ze względu na liczne korzyści, jakie może przynieść. Dowiedz się więcej na temat lawendy, ponieważ zbliża się czas jej wysiewu.
Za sprawą swoich fioletowych kwiatów, lawenda coraz częściej pojawia się w ogrodach oraz na tarasach. Zachwyca nie tylko wyglądem, ale również niepowtarzalnym aromatem, który relaksuje oraz pełni ważną funkcję w ogrodzie. Zasianie lawendy teraz w ogrodzie, przyniesie latem zaskakujące efekty. Jak poprawnie wysiać tę roślinę?
W ogrodzie lawenda jest niezwykle estetyczną dekoracją. Niektórzy decydują się tylko na jeden krzew, inni tworzą całe dywany usłane tą fioletową rośliną. Pięknie pachnie, a olejek z niej pozyskiwany posiada właściwości aromaterapeutyczne. Koi i relaksuje, ale to nie wszystko.
Świetnie sprawdza się również jako straszak na komary. Chcesz wakacyjne wieczory spędzać spokojnie w swoim ogrodzie? Zasadź lawendę, a uporczywe komary nie będą stanowiły problemu. Co więcej, obecność lawendy w ogródku to również korzyści dla innych roślin. W towarzystwie tego fioletowego krzewu lepszy wzrost notują zioła, warzywa oraz drzewa owocowe. Swoim zapachem zwabia również pszczoły oraz motyle.
Przeczytaj również: Przygotuj aksamitki na rozsadę. Twój ogród zachwyci wszystkich sąsiadów
Lawendę można posiać zarówno jesienią, jak i wiosną. Na horyzoncie pojawia się więc moment wiosennego wysiewu. Kluczowym elementem tego procesu jest przechłodzenie nasion, które jest niezbędne, aby lawenda wzeszła. Przed wysiewem na wiosnę należy więc zadbać o odpowiednią stratyfikację nasion, czyli przechłodzenie. Co konkretnie trzeba zrobić?
Zakupione nasiona lawendy umieść w małym pojemniku i wymieszaj je z odrobiną wilgotnej ziemi bądź piasku. W takiej formie umieść pojemniczek na 2-3 tygodnie w lodówce. To najprostszy i przy tym niezwykle skuteczny sposób na przechłodzenie nasion. Najlepszy czas na ten zabieg jest w lutym i na początku marca. Po upływie wspomnianego okresu wystarczy nasiona wysiać do doniczki.
Do wykiełkowania lawenda potrzebuje koło dwóch tygodni, temperatury równej przynajmniej 7 st. C oraz odpowiedniej ilości Słońca. Należy roślinie zapewnić również prawidłową wilgotność. Kiedy wyhodowana z nasion lawenda urośnie na około 5-6 cm można wsadzić ją do gruntu. W donicy również sobie świetnie poradzi.
Zobacz też:
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu