Reklama
Reklama

​Lawenda po zimie potrzebuje pielęgnacji. Sprawdź, kiedy wykonać wiosenne cięcie

Lawendę lubimy mieć w naszych ogrodach, na balkonach oraz tarasach. Zachwyca nas swoim charakterystycznym aromatem oraz uroczym wyglądem. Jeśli chcemy, aby w lecie długo kwitła i zdrowo się rozwijała, musimy pamiętać o kilku ważnych aspektach jej pielęgnacji. Jednym z nich jest przycinanie.

Lawenda w ogrodzie robi wrażenie, szczególnie kiedy posadziliśmy ją w dużym skupisku lub kompozycji. Musimy jednak pamiętać, że aby cieszyć się jej estetycznym wyglądem każdego roku, musimy zadbać o jej właściwe przycinanie.

Dlaczego przycinamy lawendę?

Lawenda to roślina wieloletnia, dlatego może wymagać od nas specjalnej opieki. Cięcie to jeden z ważniejszych zabiegów. Jego celem jest zachowanie pokroju rośliny oraz uniknięcie wystąpienia łysych gniazd, czyli miejsc, w których nie rosną gałęzie. Roślinę przycinamy na w dwóch trzecich długości pędów.

Podczas cięcia wiosennego największym zagrożeniem jest uszkodzenie młodych pączków kwiatowych. Przez to może wpłynąć na słabsze kwitnienie lawendy.

Dzięki przycinaniu rośliny możemy również uratować roślinę w sytuacji, kiedy przestaje wydawać nowe kwiaty, ma zdrewniałe kwiaty oraz kiedy atakują ją szkodniki. Cięcie odmładzające należy również wykonać, kiedy lawenda rozrośnie się do dużych rozmiarów lub kiedy jej pokrój jest nieregularny. Należy wtedy ściąć łodygi u samego dołu, pozostawiając jedynie gałązki z młodymi pędami.

Zobacz także: To ostatni dzwonek na posianie begonii. O tym musisz pamiętać, robiąc sadzonki

Kiedy wykonać wiosenne cięcie lawendy?

Wiosna to doskonały termin na przycinanie lawendy. Należy jednak pamiętać, że sprawdzi się ono jedynie w przypadku roślin, które nie były przycinane jesienią. Cięcie wiosenne warto przeprowadzić między drugą połową marca a początkiem kwietnia.

Zanim zaczniemy przycinać lawendę, warto zwrócić uwagę na to, jak dużo ma nowych pędów. Kiedy jest ich za mało, może się okazać, że jest jeszcze zbyt wcześnie na cięcie. Warto dać jej trochę więcej czasu, aby upewnić się, że będzie w stanie dobrze znieść zabieg.

Podczas przycinania lawendy niezwykle ważne jest to, aby nie ścinać zdrewniałych łodyg poniżej liści. Jeśli nie zostawimy pewnego odcinka świeżych zielonych pędów, ryzykujemy tym, że przycięte łodygi nie odrosną.

Zobacz też:

Ta roślina zachwyca nie tylko w święta. Może kwitnąć przez całą zimę

Cyklamen uwielbia tę odżywkę z resztek. Dzięki niej kwitnie całą zimę

Fikus beniamina gubi liście? Nie czekaj, działaj w ten sposób

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | przycinanie roślin | działka