To musisz zrobić w ogrodzie w październiku. Sąsiadki pozazdroszczą ci plonów i kwiatów
Krótsze dni, wyraźne spadki temperatur i deszczowa aura to wyzwania, z którymi trzeba zmierzyć się na początku tegorocznej jesieni. Pogoda nie sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, ale jest kilka rzeczy, które obowiązkowo musisz wykonasz w tym miesiącu, aby przygotować ogród na kolejne miesiące. Jakie prace w ogrodzie trzeba wykonać w październiku według kalendarza ogrodnika?
Jesień w ogrodzie to pracowity okres. Musisz teraz skupić uwagę na porządkach, przygotowaniu swoich roślin do kolejnego sezonu (zabezpieczeniu ich przed chłodem) oraz posadzeniu nowych gatunków, które rozkwitną na twojej działce wiosną.
Mimo że chłód, wiatry i deszcze nie sprzyjają spędzaniu długich godzin na świeżym powietrzu, prac do wykonania w kalendarzu ogrodnika w październiku jest ogrom. Co koniecznie trzeba zrobić?
Październik to ogrodzie to już ostatni moment na zajęcie się roślinami przed nadejściem intensywnych przymrozków. Jeśli trawa jest wysoka, skoś ją po raz ostatni przed zimą.
Wykop rośliny, które powinny zimować w chłodnym pomieszczeniu i zabezpiecz te, które pozostaną na dworze - za pomocą agrowłókniny, okrycia ze ściółki, torfu, kory czy gałązek drzew iglastych.
Jesienią regularnie grab także opadłe liście (najlepiej grabiami wachlarzowymi), aby te nie zaczęły gnić, przyczyniając się do rozwoju chorób grzybowych i ataków szkodników (m.in. żarłocznych ślimaków, które mogą niszczyć uprawy).
Usuń chwasty na rabatach, podetnij łodygi kwiatów, wykonaj cięcie wysokich krzewów i sprawdź jakość podpórek dla roślin, które wymagają wsparcia, aby uchronićje przed zniszczeniem podczas silnych wiatrów.
Może cię zainteresować: Jesienią nie przegap tego zabiegu. Borówka amerykańska ci podziękuje
Październik to doskonały moment na sadzenie roślin - kwiatów, a także drzew i krzewów owocowych z odkrytymi korzeniami, które będą zdobić twój ogród w kolejnym roku. Ziemia nie jest jeszcze zmarznięta, więc nie zwlekaj.
Do wykopanego w glebie dołka uzupełnionego kompostem włóż sadzonki brzozy czy porzeczki krwistej. Nie zapomnij lekko podlać ich po umieszczeniu w podłożu. W październiku możesz także posadzić krzewy porzeczki, agrestu, drzewka owocowe: jabłoni czy gruszy.
Początek jesieni to także dobry moment na posadzenie róży, które zdążą się jeszcze ukorzenić przed zimą, jeśli znajdziesz dla nich słoneczne, osłonięte od wiatru stanowisko. Rośliny te potrzebują wilgotnego, piaszczysto-gliniastego podłoża z dużą ilością próchnicy.
W październiku możesz również posadzić rośliny cebulowe, które rozkwitną wraz z nadejściem wiosny. Dotyczy to m.in. przebiśniegów, krokusów, cebulic, narcyzów, hiacyntów, szachownic, lilii czy szafirków. Rośliny powinny mieć duże i zdrowe cebulki, nie mogą także mieć wyrośniętych liści ani korzeni. Zwróć na to uwagę przed umieszczeniem ich w podłożu.
Do końca miesiąca warto także sadzić byliny: konwalie czy tulipany oraz rośliny jednoroczne: czarnuszkę, maki, chabry, ostróżki czy gipsówki. Aby jednak nie przemarzły zimą, dla bezpieczeństwa osłoń je za pomocą gałązek roślin iglastych.
Czytaj również: Róże potrzebują twojego wsparcia. Wykonaj ten zabieg, a będą obficie kwitły
Na pewno zastanawiasz się również, co zrobić w październiku w ogrodzie warzywnym? Zbieraj teraz późne odmiany kapusty lub marchwi, rzodkiewki i rzepy z siewów poplonowych.
To także dobry moment na zebranie plonów szpinaku z letniego siewu, kalafiora i kalarepy, a także pomidorów. Możesz teraz zasadzić cebulę dymkę, jednak pod koniec listopada nie zapomnij osłonić jej włókniną.
Zobacz też:
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony
Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz