Reklama
Reklama

Tego nie sadź przy pomidorach, bo nie doczekasz się obfitych plonów

Pomidory z własnego warzywnika smakują jak żadne inne, ale są wymagające i nie wybaczają nawet drobnych błędów. Jeśli na grządkach obok nich umieścisz niewłaściwe warzywa, raczej nie masz co liczyć na obfite plony podczas zbiorów. Przekonaj się, jakich roślin nie sadzić obok pomidorów i jakie jest dla nich najlepsze sąsiedztwo.

Wybór odpowiedniego sąsiedztwa dla pomidorów to podstawa, jeśli za kilka tygodni chcesz zebrać z ogrodu pełne kosze smacznych i zdrowych plonów. Nie od dziś wiadomo, że rośliny wzajemnie na siebie oddziałują - w pozytywny lub negatywny sposób. Zjawisko to fachowo nazywa się allelopatią. 

Niektórych warzyw i ziół lepiej nigdy nie sadzić obok pomidorów, bo wówczas mogą być one słabsze, bardziej narażone na ataki szkodników i choroby grzybowe. Dla własnego dobra przygotuj więc dla nich miejsce kilka grządek dalej, a obok pomidorów posadź co innego.

Jakich roślin nie sadzić obok pomidorów? Unikaj ich jak ognia

Obok pomidorów nigdy nie sadź ziemniaków ze względu na groźną chorobę grzybową - zarazę ziemniaczaną, która może stwarzać zagrożenie dla plantacji. 

Z podobnych przyczyn i podobieństwa botanicznego nienajlepszym pomysłem jest także uprawianie obok pomidorów papryki. Oba warzywa będą wówczas słabo kwitły i nie wydadzą wielu plonów.

Czego nie sadzić obok pomidorów, poza wspomnianymi już gatunkami? Niezbyt korzystnie może wpływać na nie bezpośrednie sąsiedztwo kukurydzy, ogórka, kapusty, rzodkiewek, brokułów, kalarepy, kalafiorów, kopru włoskiego czy bobu. 

Może cię zainteresować: Papryka mojej babci zawsze dojrzewa wcześniej. Oto jej sekret              

Co sadzić obok pomidorów? Te rośliny są dla nich najlepszymi sąsiadami

Nie oznacza to jednak, że obok pomidorów nie można posadzić żadnych ziół ani warzyw. Istnieją rośliny, które są dobrym sąsiedztwem dla tych roślin. Dobrze czują się w ich towarzystwie i pozytywnie wpływają na ich rozwój. 

Co sadzić obok pomidorów? Dobrym wyborem jest bazylia, która intensywnie pachnie, a jej woń odstrasza szkodniki. Dzięki niej insekty nie będą tak często atakować upraw. Podobne działanie wykazuje oregano, tymianek, mięta pieprzowa czy szałwia lekarska.

Warzywami, które dobrze rozwijają się obok pomidorów, są także: czosnek i cebula, które dodatkowo pomagają zwalczać mszyce, przędziorki i radzą sobie z chorobami grzybowymi tj. fytoftoroza. Powinieneś posadzić je wokół zagonów z pomidorami.

Czytaj również: Zrób to w czasie sadzenia ogórków. Plonów doczekasz się szybciej niż sąsiedzi

Zobacz też:

Jak dbać o róże latem? O tych zabiegach musisz pamiętać

Nakarm tym śniadaniem pelargonie. Sąsiadom opadnie szczęka na widok bujnych kwiatów

Wytwarza aromatyczne kwiaty i jadalne owoce. Mało kto wie, wzmacnia zdrowie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywnik | sadzenie | uprawa roślin