Reklama
Reklama

Te warzywa siejemy w czerwcu. Konieczne jest także przeprowadzenie prac w sadzie

Dla wielu ogrodników czerwiec w ogrodzie jest bardzo ważnym miesiącem. To właśnie w tym czasie zaczyna się zbiór pierwszych plonów w przydomowych uprawach. Oprócz zbierania możemy także posiać nowe rośliny, które będziemy z chęcią pielęgnować ze względu na wysokie temperatury i długie dni. Sprawdź listę warzyw sianych w czerwcu oraz prace ogrodowe w sadzie.

W czerwcu warto wzbogacić ogród o kolejne warzywa, których plonami będziemy mogli cieszyć się już wkrótce. Każdy ogrodnik doskonale wie, że własne uprawy cieszą najbardziej. Przede wszystkim taka żywność jest zdrowa i ekologiczna o smaku nieporównywalnym ze sklepowymi produktami. Musimy też zadbać odpowiednio o sad w tym letnim miesiącu

Jakie warzywa siejemy w czerwcu?

Od czerwca do lipca siejemy w ogrodzie rzodkiew czarną. Jej plony zbieramy we wrześniu i w październiku. Roślinę sadzimy na wilgotnej i żyznej glebie, bogatej w wapń. Warto także umieścić w gruncie nasiona fasolki szparagowej. Możemy to zrobić nawet na początku lipca.

W tym miesiącu siejemy w żyznej glebie niektóre odmiany ogórków. Musimy jednak dbać o odpowiednie nawadnianie i nawożenie. 

Kolejnymi warzywami, sianymi w czerwcu są buraki ćwikłowe i liściaste, które zbieramy w  październiku. Z tych drugich robimy sałatki, zupy i przetwory. Możemy też umieścić w gruncie marchewkę, tylko pamiętajmy o jej krótkim okresie wegetacyjnym. 

Polecamy także kupienie gotowych sadzonek warzyw tj.  brokuły, brukselki, kalarepy, pomidory i papryki. W przypadku tych dwóch ostatnich roślin należy zaplanować uprawę na koniec czerwca. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Nawożenie aronii - przepis na naturalny nawóz z pokrzywy

Czerwiec w sadzie. Jakimi owocami trzeba się zająć?

W czerwcu skupiamy się na pracach w sadzie. W tym czasie większość roślin ma kwitnienie za sobą, musimy wykonać pewne czynności, dzięki którym uzyskamy dobre plony. 

Czerwiec jest miesiącem zbierania truskawek, poziomek, jagód i wczesnych odmian czereśni. W drugiej połowie zbieramy natomiast owoce tj. agrest, maliny oraz porzeczki

W tym letnim miesiącu musimy zadbać o drzewka owocowe. Tak więc formujemy ich korony, przyginamy młode gałęzie za pomocą klamry do pozycji poziomej, a te zdrewniałe obciążamy ciężarkami. Nie zapominamy o regularnym podlewaniu tych roślin. 

Kolejną, ważną czynnością jest przerzedzanie winogron. Gdy owoce będą duże jak ziarna grochu, to wtedy usuwamy nożyczkami jagody skarłowaciałe, a także te rosnące wewnątrz grona. To samo robimy z jabłoniami, gruszami i innymi drzewami owocowymi, jednak po nocy świętojańskiej, przypadającej na 23 czerwca. Nie zapomnijmy też o malinach, przy których dodatkowo wycinamy najsłabsze odrosty korzeniowe.

Jeśli w maju szczepiliśmy drzewa owocowe, to w czerwcu zajmujemy się uszczykiwaniem wierzchołków zrazów i zabezpieczaniem ich przed wyłamywaniem

Czerwiec jest ostatnim momentem na zawieszenie pomarańczowych tablic lepowych na wiśniach i czereśniach. Służą one do wabienia szkodników np. nasionnicy trześniówki. 

Zobacz też:

A jeśli nie chryzantemy, to co? Te kwiaty są idealne na wiązanki

Posadź w ogrodzie te rośliny. Ochronią cię przed smogiem

W październiku rozpieść truskawki w ten sposób, a na wiosnę wystrzelą owocami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywniak | działka | sadzenie