Reklama
Reklama

Zbliża się termin nawożenia aronii. Podlej ją tym nawozem, a obrodzi jak nigdy wcześniej

Aronia, nazywana inaczej czarnośliwą, pochodzi z Ameryki Północnej. Cechują ją zdrowe owoce o dosyć słodkim i nieco cierpkim smaku. Możemy jeść je prosto z krzaczka lub przygotować z nich soki, dżemy i inne przetwory. Co zrobić, żeby roślina wydała liczne plony? Musimy mocno odżywić krzew, a owoce będziemy zbierać garściami.

W ostatnim czasie aronia zyskuje coraz większą popularność ze względu na smaczne owoce o wyjątkowych właściwościach zdrowotnych. Zawierają one witaminy C, A, E oraz żelazo, mangan, potas, kwas foliowy i antyoksydanty. 

Poza tym aronia jest łatwa w uprawie, a także odporna na choroby i szkodniki. Żeby jednak wydała liczne owoce, należy stosować podstawowe zasady pielęgnacyjne i odżywić krzew naturalnym nawozem z pokrzywy

Jak uprawiać aronię? Tych zasad pielęgnacyjnych musisz przestrzegać

Krzewy aronii sadzimy wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia lub późną jesienią, czyli w październiku bądź listopadzie. Musimy wybrać słoneczne stanowisko, ponieważ w cieniu roślina nie rośnie i słabo owocuje, a w półcieniu ma małe plony. 

Ta roślina preferuje żyzne, próchnicze i lekko kwaśne gleby, ale można też uprawiać ją na lżejszych i piaszczystych ziemiach. Ponadto uodparnia się na suszę, jednak musimy podlewać krzew w trakcie dojrzewania owoców

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym aronii jest cięcie, którego nie wykonujemy zbyt często. Usuwamy jej starsze pędy, natomiast wiosną albo późną jesienią zalecamy przyciąć nadmiar odrostów korzeniowych. 

Poza tym ten krzew warto nawozić. Idealnie sprawdzą się organiczne i ekologiczne nawozy. Dzięki nim aronia obrodzi jak nigdy wcześniej. 

Nawóz z pokrzywy - przepis i termin zastosowania

Aronię możemy zasilić nawozem z pokrzywy, który będzie naturalnym, skutecznym środkiem ochrony roślin. Pobudzi on krzew do obfitego owocowania. Jak zatem przygotować taką naturalną odżywkę?

Wystarczy, że 1 kg pokrzyw umieścimy na dnie beczki i zalejemy je 10 l wody. Następnie pojemnik przykrywamy gazą i odstawiamy w zacienione miejsce na dwa tygodnie. Gdy piana zniknie z powierzchni mieszaniny, to wtedy rozcieńczamy ją z wodą w proporcji 1:10

Tak przygotowanym nawozem z pokrzywy podlewamy aronię dwa razy w roku - w kwietniu, a także na przełomie czerwca i lipca. Dzięki tej gnojówce zbierzemy piękne owoce już w drugiej połowie sierpnia.  

Zobacz też:

Rozsyp w ogrodzie i patrz, jak ślimaki się wynoszą. Dodatkowo wzmocnisz te kwiaty

Wichury połamały drzewa i krzewy? Zrób tę maść leczniczą i posmaruj konary

Storczyk nie chce kwitnąć? Podlej go taką wodą, a obsypie się nowymi kwiatami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | pielęgnacja roślin | nawożenie