Reklama
Reklama

Te warzywa i zioła siejemy w czerwcu. To ostatni dzwonek na siew

W czerwcu nie musimy obawiać się o nagłe spadki temperatur, dlatego możemy siać różne, ciepłolubne warzywa. Poza tym jest to idealny miesiąc na wysiew ziół. Sprawdź listę warzyw oraz ziół sianych w czerwcu, wykorzystaj puste miejsce w warzywniaku.

Każdą roślinę należy traktować indywidualnie. Dzięki nam dobierzesz czas siewu do specyfiki danej rośliny. Przedstawiamy listę warzyw i ziół, które warto wysiewać już w pierwszym tygodniu czerwca. Prawidłowy termin siewu to klucz do obfitych plonów.

Jakie warzywa siać w czerwcu?

Zdarza się, że w czerwcu grządki zaczynają świecić pustkami. Warto zatem wysiać czerwcowe warzywa i zioła, które uzupełnią miejsce po rzodkiewce, sałacie czy szpinaku. Dzięki temu nie tylko uzupełnimy naszą spiżarnię, ale też unikniemy wyrośnięcia chwastów. 

Czerwiec jest czasem na wysiew nowych warzyw. W tym czasie warto posiać niektóre odmiany buraków cukrowych, ogórków, kukurydzy i sałaty, lubiące późniejsze miesiące. Możemy też pokusić się o rośliny kapustowate tj. kapusta biała, brokuł, kalarepa, brukselka

Pamiętajmy jednak o tym, że późne sianie warzyw da nam późniejsze plony. I tak przykładowo czarna rzodkiew, którą posiejemy w czerwcu, wyda warzywa dopiero na przełomie września i października. 

Przy późnym siewie musimy bardziej zadbać o podłoże, które powinno być żyzne i dobrze nawilżone. Polecamy również stosowanie naturalnych nawozów. 

Jakie zioła siać w czerwcu?

Czerwiec jest miesiącem siania popularnego w kuchni koperku oraz uwielbianej przez wielu ogrodników rzeżuchy.  Z pewnością te zioła zdążą z obrodzeniem do pierwszych przymrozków. Oprócz tego możemy rozważyć także wysiew bazylii, która świetnie sprawdza się w letnich sałatkach czy potrawach.

Możemy też spróbować z siewem kolendry, stosowanej przy różnych daniach orientalnych. Musimy jednak zapewnić tej roślinie wilgotną glebę i dobrze nasłonecznione miejsce. Nie zapominajmy również o mięcie, która doskonale rośnie w letnich warunkach i jest idealnym dodatkiem do orzeźwiających napojów.

Jak widać, czerwiec może sprzyjać nowym uprawom. Warto wysiać wymienione wyżej warzywa i zioła, aby jak najdłużej cieszyć się własnymi uprawami. 

Zobacz też:

Chcesz, by twoje tuje były gęste i błyszczące? Nie wyrzucaj tej rzeczy, tylko rozsyp wokół nich

O tej roślinie pisał nawet Szekspir. Sprawdź, jak ją uprawiać

Ta roślina pomaga zwalczyć kaszel i odstrasza kleszcze oraz szkodniki. Jak ją uprawiać w swoim ogrodzie?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywniak