Reklama
Reklama

Te rośliny trzeba przyciąć w wakacje. To już ostatni moment

Sierpniowe przycinanie roślin w ogrodzie powinno obejmować zarówno iglaki, jak i krzewy czy drzewa owocowe. Nie możemy zapomnieć również o kwiatach na rabatach ozdobnych. Szczególnie gdy zależy nam na ich obfitym kwitnieniu w kolejnym sezonie. Warto wiedzieć, że koniec wakacji to najlepszy możliwy moment, aby podcinać piękne róże, hortensje oraz pachnącą lawendę.

Letnie przycinanie roślin jest konieczne, jeśli chcemy, aby te rosły silne, obficie kwitły i wydawały zdrowe plony. Zgodnie z kalendarzem ogrodnika koniec wakacji to już ostatni moment na wykonanie tej czynności w ogrodzie. 

Musimy mieć świadomość, że jeżeli się spóźnimy, niektóre wrażliwe gatunki, takie jak wiśnia czy czereśnia, mogą nie zdążyć, przygotować się do zimy. Idealny termin na ich cięcie właśnie dobiega końca, dlatego podpowiadamy, jakie rośliny przycinamy w sierpniu.

Kiedy i jak przycinać rośliny w ogrodzie? Nie róbmy tego w przypadkowy dzień!

Do letniego cięcia roślin należy się dobrze przygotować tak, by nie zaszkodzić kwiatom i krzewom w ogrodzie. Potrzebne będą nam odpowiednie narzędzia ze sklepu ogrodniczego. Warto zaopatrzyć się w ostry sekator lub specjalne nożyce. Sierpniowe cięcie roślin nie może być wykonywane przypadkowe dni. 

Zajmujemy się nim tylko wtedy, gdy pogoda temu sprzyja. Idealnie, jeśli świeci słońce, jest bezwietrznie i sucho. Wówczas ryzyko infekcji roślin po podcinaniu maleje, ponieważ mikroorganizmy chorobotwórcze najszybciej przenoszą się w wilgotnych i wietrznych warunkach. Chcąc zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby, rany drzew po cięciu warto posmarować maścią ogrodniczą ze środkiem grzybobójczym. 

Jakie rośliny przycinamy w sierpniu? Kwiaty i byliny

W drugiej połowie sierpnia wciąż regularnie skracamy przekwitłe kwiatostany bylin. Warto teraz przyciąć hortensję ogrodową po to, by pobudzić ją do wzrostu i zawiązywania kolejnych pąków. Podobnie postępujemy z różą. 

A jakie rośliny przycinamy w sierpniu poza nimi? Podczas prac ogrodowych na rabatach powinniśmy zająć się także glicynią oraz lawendą, które w kolejnym sezonie powinny odwdzięczyć się nam za to morzem nowych kwiatów. 

Co jeszcze przycinamy w sierpniu? Drzewa i krzewy owocowe

Co przycinamy w sierpniu poza kwiatami? Końcówka lata to także dobry okres na cięcie prześwietlające drzew owocowych, takich jak:

  • wiśnie, 
  • czereśnie, 
  • morele,
  • brzoskwinie,
  • śliwy
  • jabłonie (dojrzewające na przełomie sierpnia i września)
  • grusze (dojrzewające na przełomie sierpnia i września)
  • orzechy włoskie

Po zbiorach owoców agrestu i porzeczek, podcinamy także ich najstarsze pędy, które nadmiernie zagęszczają krzewy. Skracamy gałęzie malin, o ile nie mamy do czynienia z odmianą, która przygotowuje się do kolejnego owocowania na przełomie lata i jesieni

Letnie cięcie żywopłotu i krzewów iglastych

Pamiętamy również o letnim cięciu żywopłotuW sierpniu powinno ono obejmować zarówno zielone rośliny liściaste, jak i krzewy iglaste. Tniemy przede wszystkim ostrokrzewy, bukszpany i tuje. Nie zapominamy jednak także o cyprysikach, jałowcach, sosnach górskich czy żywotnikowcach japońskich. 

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przycinanie | pielęgnacja roślin