Te rośliny skutecznie walczą ze smogiem. Koniecznie posadź je w swoim ogrodzie
Smog jest coraz większym i powszechniejszym problemem. Jego szkodliwe działanie szczególnie odczuwane jest w miastach, gdzie w znacznym stopniu może wpływać na zdrowie i jakość życia. W teorii bezpośrednio nie możemy wpłynąć na zmniejszoną ilość zanieczyszczeń. Możemy natomiast w swoim ogrodzie posadzić rośliny, które za nas będą walczyć ze smogiem.
Zanieczyszczenia powietrza to problem, który dotyczy milionów ludzi na całym świecie. Na smog składają się m.in. toksyczne pyły, metale ciężkie i wiele innych szkodliwych substancji. Choć w celu zmniejszenia ich ilości stosowane są nowoczesne technologie, to trzeba pamiętać, że przyroda ma własne, naturalne "oczyszczacze powietrza".
Czytaj także: Posadź te rośliny w ogrodzie. Odstraszają szkodniki lepiej, niż drogie środki
Rośliny, które są naturalnymi oczyszczaczami i działają antysmogowo, możemy posadzić u siebie w ogrodzie. W efekcie będą one nie tylko zdobić nasze otoczenie, ale zarazem pozytywnie wpływać na jego jakość powietrza.
Wśród roślin antysmogowych znajdziemy zarówno drzewa, krzewy, jak i pnącza. To, jaką sadzonkę postanowimy posadzić u siebie, dostosujmy nie tylko do estetyki panującej w przydomowym ogrodzie, ale też do jego rozmiarów. W końcu inną roślinę posadzimy, mając niewielki ogródek przy nowoczesnym bloku, a inną, gdy mamy pokaźny ogród przy domu jednorodzinnym.
Wśród drzew najskuteczniej walczących ze smogiem wyróżniamy:
- Brzozę brodawkowatą (pochłania pyły i CO2)
- Klon zwyczajny (posiada liście zatrzymujące zanieczyszczenia powietrza)
- Cis pospolity (pochłania szkodliwe pyły i gazy)
- Dąb burgundzki (pochłania pyły i CO2)
- Lipę drobnolistną (pochłania szkodliwe pyły i gazy).
Spośród krzewów i pnączy walczących ze smogiem najskuteczniejsze będą:
- Ligustr (liście wychwytują pyły i zanieczyszczenia)
- Bluszcz pospolity (liście zatrzymują zanieczyszczenia)
- Irga (wchłania pyły zawieszone).
Odpowiednie i kompleksowe dbanie o rośliny antysmogowe to kluczowa sprawa, dla ich skuteczności. Bez należytej pielęgnacji mogą one nie osiągnąć dostatecznie dużych rozmiarów czy dużych liści, które to mają największe znaczenie dla walki z zanieczyszczeniami.
Rośliny antysmogowe należy przede wszystkim podlewać, co jest szczególne ważne podczas suszy i wysokich temperatur. Niedostateczna wilgotność gleby może doprowadzić do usychania sadzonki. Nawet jeśli nie obumrze całkowicie, to nie będzie ona spełniać swojej funkcji oczyszczającej.
Co więcej, rośliny, które walczą ze smogiem, powinny być nawożone. Regularne dostarczanie im składników odżywczych, zwiększy ich szanse na prawidłowy rozwój. Tym samym będzie to owocować największą skutecznością w absorbowaniu szkodliwych substancji z powietrza.
Zobacz też:
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony
Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz