Posadź te rośliny w ogrodzie. Odstraszają szkodniki lepiej, niż drogie środki
Niestety obecność szkodników wpisuje się w uroki posiadania ogrodu. Możemy z nimi walczyć na różne sposoby. Większość osób wciąż sięga po środki ochrony roślin, jednak istnieją równie skuteczne i dodatkowo bardziej ekologiczne rozwiązania tego problemu. Wystarczy posadzić w naszym ogrodzie rośliny odstraszające szkodniki. Jakie gatunki najlepiej wybrać?
Jeżeli w naszym ogrodzie mamy problem z różnego rodzaju szkodnikami, dobrą alternatywą dla opryskiwania roślin środkami chemicznymi, będzie zastosowanie naturalnej metody ich ochrony. Mowa tutaj o posadzeniu takich gatunków roślin, które skutecznie odstraszą intruzów z ogródka. Opryskiwanie jest co prawda niezwykle efektowną metodą, jednak może źle wpływać również inne pożyteczne organizmy, odwiedzające nasz ogród, np. owady zapylające czy mikroorganizmy glebowe.
Rośliny odstraszające szkodniki działają na różne sposoby. Jednak najczęściej ich ochrona względem ogrodu polega na wytwarzaniu intensywnych zapachów, które dezorientują szkodniki, przyćmiewając tym samym zapach innych roślin w ogrodzie. Przez co owady nie mogą znaleźć swojego dotychczasowego miejsca żerowania. Inne rośliny działają wabiąco na szkodniki, stając się dla nich bardziej atrakcyjnymi.
Istnieje wiele gatunków ziół i roślin, które skutecznie odstraszą szkodniki z ogródka. Warto zasadzić je w pobliżu tych najbardziej narażonych na inwazję roślin, np. marchew, cebula, warzywa kapustne czy fasola. Najpopularniejsze rośliny odstraszające szkodniki to:
- Bazylia pospolita - jej intensywny aromat odstraszy muchówki, śmietkę cebulankę oraz połyśnicę marchwiankę. Warto posadzić ją w ogrodzie w pobliżu marchwi i cebuli.
- Czosnek - skutecznie odstrasza z ogrodu myszy, ślimaki i przędziorki. Najlepiej posadzić w sąsiedztwie kapusty.
- Mięta pieprzowa - odstrasza pędraki oraz mrówki. Dobrze jest posadzić ją w pobliżu roślin kapustnych.
- Cząber ogrodowy - odstrasza mszyce i pchełki ziemne. Warto posadzić przy szpinaku, kocimiętce oraz sałacie.
- Tymianek pospolity - odstrasza ślimaki, śmietkę kapuścianą i słonecznicę amerykańską. Można go posadzić przy warzywach liściastych.
- Lawenda wąskolistna - dzięki niej pozbędziemy się z ogrodu mszyc i mrówek. Posadzone w ogrodzie dodatkowo przyciągną pszczoły. Można ją sadzić w pobliżu m.in. liliowców i róż.
- Nagietek lekarski - wabi bielinki, które w przeciwnym razie zaatakowałyby warzywa kapustne.
- Szałwia lekarska - odstrasza bielinki oraz ślimaki. Warto ją posadzić w sąsiedztwie warzyw liściastych.
- Koper ogrodowy - odstrasza mszyce oraz bielinki. Można go sadzić w pobliżu warzyw kapustnych.
Rośliną wieloletnią, za którą nie przepadają krety, jest np. bez czarny. Nie tylko odstraszy niechciane gryzonie z ogródka, ale również obdarzy nas pysznymi i zdrowymi kwiatami oraz owocami, które możemy wykorzystać w domowych przetworach.
Aby skutecznie chronić nasz ogród przed szkodnikami, musimy mądrze rozplanować rozmieszczenie poszczególnych roślin na powierzchni ogródka. Możemy to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na posadzeniu lub posianiu roślin odstraszających bezpośrednio do gruntu. W ten sposób rośliny na stałe mogą chronić nasze warzywa i rośliny ozdobne.
Warto skorzystać w tym przypadku uprawy współrzędnej, która polega na posianiu wielu gatunków roślin na tym samym stanowisku. Metoda ta stara się naśladować naturę, w której rośliny rzadko kiedy rosną w monokulturach, a zdecydowanie częściej w swoistych połączeniach i zespołach.
Odpowiednio dobrane gatunki działają na siebie stymulująco i czerpią obopólne korzyści ze swojego sąsiedztwa. Jeżeli nie chcemy siać niektórych gatunków do gruntu, możemy je posadzić do doniczek, które następnie rozkładamy newralgicznych miejscach ogrodu.
Zobacz też:
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony
Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz