Reklama
Reklama

Mrówki niszczą twój ogród? W ten sposób szybko się ich pozbędziesz

Mrówki to pożyteczne owady, które jednak potrafią w ogrodzie poczynić szkody. Podgryzanie sadzonek czy niszczenie trawników to tylko niektóre z nich. Jeśli chcesz się pozbyć mrowiska, nie musisz sięgać po środki chemiczne. Są domowe i tanie sposoby na wyproszenie mrówek z ogrodu. Przepis na ekologiczny odstraszacz owadów jest banalnie prosty.

Mrówki w ogrodzie: pożyteczne szkodniki 

Mrówki w ogrodzie pełnią wiele pożytecznych ról. Ich działalność, polegająca na drążeniu mini - korytarzy poprawia zdecydowanie strukturę gleby. Podłoże staje się dzięki temu bardziej przepuszczalne. Co więcej, pożywieniem mrówek są często larwy, które niszczą nasze uprawy. Te małe, ale dobrze zorganizowane owady, które usuwają z podłoża martwe cząstki organiczne. Z drugiej jednak strony trudno się dziwić, że niektórzy ogrodnicy traktują mrówki jak szkodniki. Potrafią one uszkodzić taras, poluzować kostkę brukową czy podgryźć sadzonki roślin budując korytarze. Najgorsze jest jednak to, że mrówki są znakomitymi hodowcami mszyc, które niszczą nasze uprawy. Mszyce wydzielają spadź, która dla mrówek jest przysmakiem. Dbają więc one o kolonie mszyc, chroniąc je przed wrogami i przenosząc szkodniki na inne rośliny. Z tego względu pozbycie się mrówek z ogrodu może okazać się bardzo ważne.  

Domowy sposób na pozbycie się mrówek z ogrodu 

Walcząc z mrówkami, warto sobie uświadomić, czego te owady nie lubią. Odstraszą je z pewnością intensywne zapachy, za którymi ogólnie nie przepada większość insektów. Dlatego skutecznym sposobem domowym na pozbycie się mrówek z ogrodu jest czosnek. Wystarczy, że 10 ząbków czosnku przeciśniesz przez praskę, zalejesz litrem wody i odstaw całość na 10 minut. Po tym czasie zagotuj wodę czosnkową, a po ostygnięciu przelej do butelki z atomizerem. Teraz wystarczy spryskać wszystkie miejsca, w których zagnieździły się mrówki, a szybko się wyniosą. Taki zabieg przy okazji pomoże twoim uprawom, bo czosnek ma właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze. Uodporni więc rośliny na choroby grzybowe. 

Czytaj też: Nie wyrzucaj oberwanych liści pomidorów. Pomogą w walce ze szkodnikami

Inne sposoby na wypędzenie mrówek z ogrodu 

Mrówki nie przepadają również za innymi intensywnymi zapachami. Mięta, bazylia, zapach cytrusów czy goździków skłonią je do przeniesienia swojej siedziby w inne miejsce. Możesz do odstraszenia owadów użyć wody z olejkami o takich zapachach lub rozłożyć skórki cytrusów w miejscach odwiedzanych przez mrówki. Możesz również postawić na rośliny, których nie lubią te owady. Posadź w ogrodzie miętę, wrotycz, rozmaryn, majeranek czy tymianek, a ich zapach zniechęci mrówki. Jeśli stawiasz na ozdobny wygląd ogrodu, pomyśl o lawendzie czy nagietku. Rośliny o odstraszających zapchać są skutecznym, ekologicznym i humanitarnym sposobem na wypędzenie mrówek z ogrodu.  

Zobacz też:

Twoja hortensja nie kwitnie? Ogrodnik zdradza przyczynę

Twoje róże nie chcą kwitnąć? Winne może być nieodpowiednie sąsiedztwo

W ten sposób ochronisz winorośl przed chorobami. Nie chodzi o żaden oprysk

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka