Te rośliny odstraszają ślimaki. Zasadź je w ogrodzie, a szkodniki będą go omijać
Ślimaki to uciążliwe szkodniki, przez które nasze zbiory mogą mocno ucierpieć. Do walki z nimi warto przede wszystkim użyć naturalnych metod, które nie wpłyną negatywnie na jakość naszych plonów. Dowiedz się, jak możesz chronić swój ogród za pomocą popularnych gatunków roślin.
Ślimaki to jedne z najbardziej uciążliwych szkodników. Są niezwykle żarłoczne, przez co w krótkim czasie mogą zaatakować sporą część roślin w naszym ogrodzie. Zjadają nie tylko liście, ale także kwiaty i owoce. Jednym ze sposobów na ich skuteczne odstraszenie jest stworzenie w naszym ogrodzie naturalnej bariery z roślin o mocnym zapachu. Poznaj gatunki, które najlepiej sprawdzą się do jej wykonania.
Floks to całkiem wysoka bylina o sztywnych pędach — może osiągać nawet 100-120 cm wysokości. Kwitnie latem, a zależnie od odmiany jej kwiaty przybierają różne barwy — białą, czerwoną lub fioletową. Zebrane są w okazałe kwiatostany, których zapach może zwabiać motyle. Mają także działanie odstraszające ślimaki.
Bylina jest rośliną dość wymagającą — potrzebuje dość żyznej i umiarkowanie wilgotnej gleby oraz zacisznego, osłoniętego od wiatru stanowiska. Poradzi sobie w miejscu słonecznym oraz delikatnie ocienionym.
To roślina jednoroczna, która poradzi sobie w każdych warunkach. Można sadzić ją w ziemi lub w doniczkach. Dobrze rozwija się na stanowiskach nasłonecznionych oraz w półcieniu. Ślimaki nie przepadają za nią ze względu na silny zapach jej kwiatów oraz gorzkawy smak liści. Nasturcja w naszym ogrodzie sprawdzi się również ze względu na jej zastosowanie w kuchni. Stanowi doskonały dodatek do dań, a także cenny składnik naparów.
Zobacz także: Mszyce i mrówki nie zaatakują drzewek owocowych. Wystarczy, że posmarujesz je tym
To roślina pochodząca z krajów śródziemnomorskich. Coraz częściej spotykana jest jednak w polskich ogrodach. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że jest rośliną zimozieloną, przez co możemy ją doceniać przez cały rok. Latem lawenda zdobi ogród swoimi drobnymi fioletowo-niebieskimi kwiatami. Jest mało wymagająca w uprawie. Lawenda wąskolistna ma charakterystyczny, mocny zapach, a jej liście pokryte są delikatnymi włoskami. To właśnie dzięki tym cechom działa odstraszająco na ślimaki.
To roślina, która występuje w Polsce powszechnie. Zaskoczeniem może być to, że jej delikatny zapach oraz sztywne liście działają odstraszająco na ślimaki. Krwawnik najlepiej radzi sobie na stanowiskach słonecznych. Warto umieścić go w swoim ogrodzie nie tylko ze względu na właściwości zniechęcające ślimaki, ale także ładny wygląd. Roślina latem ma drobne kwiatostany, przybierające różną barwę, zależnie od gatunku oraz ciemnozielone liście o ciekawym kształcie.
Przeczytaj także: Marzysz, by w tym roku twoje hortensje zakwitły na różowo? To możliwe, wystarczy prosta czynność
To jeden z najbardziej urokliwych kwiatów, które możemy posadzić w naszym ogrodzie. Ma delikatne, ażurowe liście oraz duże purpurowe kwiaty. Szybko rośnie i cechuje się odpornością na popularne choroby roślin. Ze względu na włoski, którymi pokryte są jego liście, a także zwarty pokrój, jest nielubiany przez ślimaki. W ogrodzie możemy użyć go jako naturalnej bariery przeciwko szkodnikom.
Rozchodniki sprawdzą się w każdym dobrze nasłonecznionym ogrodzie. To niskie byliny, których liście mogą przyjmować najróżniejsze barwy — żółty, czerwony, a nawet niebieski. Są niezwykle wytrzymałe i cieszą oko prawie przez cały rok. Ich oryginalnie wyglądające mięsiste liście mają także dodatkową zaletę. Są bardzo nielubiane przez ślimaki. Dlatego, jeśli zależy nam na odstraszeniu tych mięczaków, warto umieścić w ogrodzie rozchodniki.
Zobacz też:
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zamiokulkas marnieje w oczach? Zimą karm go tym, a szybko wróci do formy
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu