Reklama
Reklama

Te rośliny doniczkowe przypominają drzewa. Są idealne do dużych pomieszczeń

Wiele osób marzy o okazałych roślinach, które stworzą w domu efekt zielonej dżungli. Nic w tym dziwnego, ponieważ duże kwiaty o rozłożystych liściach i ciekawym wyglądzie potrafią ożywić każde pomieszczenie. Podpowiadamy, jakie rośliny warto mieć w swoim domu, aby wprowadzić tropikalną atmosferę i sprawdzamy, jak je pielęgnować.

Chcąc udekorować swoje pomieszczenia dużymi, tropikalnymi roślinami, warto wybrać te gatunki, które osiągają odpowiednią wysokość, a w dodatku nie są trudne w uprawie. Najczęściej są to okazy, które poprzez swój gruby pień i gęste liście przypominają drzewa. Sprawdź, jakie rośliny idealnie sprawdzą się w tej roli.

Tropikalna i okazała roślina. Jak zadbać o figowiec benjamina ?

Figowiec benjamina jest rośliną, pochodzącą z lasów tropikalnej części Azji, a w naszych mieszkaniach również prezentuje się w okazałych rozmiarach, jednak zazwyczaj nie przekracza 2 m wysokości.

To kwiat, który najlepiej uprawiać w jasnym miejscu, jednocześnie nie narażając go na bezpośredni kontakt ze słońcem. Dodatkowo roślina najlepiej czuje się w pokojowej temperaturze. Oprócz tego lubi zraszanie oraz regularne przecieranie liści z kurzu.

Jeżeli zależy nam na tym, aby figowiec dobrze się rozrastał, powinniśmy unikać przestawiania rośliny z miejsca na miejsce. Wpływa to niekorzystnie na kondycję fikusa, ponieważ bardzo długo przyzwyczaja się on do nowego stanowiska.

Oprócz figowca benjamina warto także zwrócić swoją uwagę na figowca sprężystego czy figowca dębolistnego. Również będą się one świetnie prezentowały w naszych pomieszczeniach.

Czytaj również: Marzysz o magnolii w ogrodzie, lecz ceny sadzonek są zbyt wysokie? Możesz mieć je za darmo

Jej pień przyciąga wzrok. W jaki sposób uprawiać pachirę wodną?

Kolejną rośliną, którą warto mieć w swoim domu, jest pachira wodna. Nazywana jest ona także butelkowcem, a tym, co ją wyróżnia, jest ciekawy i nietypowy pień, który skręcony jest w gruby warkocz.

Pachira rosnąc w naturze, może osiągnąć nawet 30 m wysokości, jednak uprawiana w doniczce nie przekroczy 2-2,5 m. Chcąc cieszyć się rozwojem i dobrą kondycją tej rośliny, powinniśmy ustawić ją w miejscu przestronnym i jasnym.

Dodatkowo warto zadbać o zraszanie pachiry, jednak równocześnie uważając, aby nie przelać rośliny podczas podlewania, ponieważ źle znosi ona nadmiar wody w doniczce. Z tego powodu powinniśmy także zadbać o warstwę drenażową.

Gromadzi wodę i ma nietypowy kształt. Jakich warunków potrzebuje nolina wygięta?

Nolina ma wiele różnych nazw, jednak najczęściej określana jest jako: beukarnea, noga słonia, drzewo butelkowe, małpie drzewo czy końska grzywa.

Jest to roślina pochodząca z Meksyku i spokrewniona ze znaną wszystkim dobrze juką. Nolina rośnie powoli, a w uprawie doniczkowej dorasta do 1 m. U szczytu jej zdrewniałej łodygi wyrastają charakterystyczne kępy trawiastych liści, które przypominają koński ogon.

Z racji tego, że nolina gromadzi w łodydze zapasy wody, jej nasada ma pękaty, butelkowy kształt u podstawy. Warto dodać, że uprawa tej rośliny nie jest trudna, ponieważ nolina jest niezwykle wytrzymała. Jednak, aby jak najlepiej o nią zadbać, powinniśmy zapewnić jej jasne stanowisko oraz temperaturę pokojową.

Zobacz też:

Ulewa lub grad zniszczyły pomidory? Nie martw się, możesz je uratować

Zamiast wyrzucać, podlej petunie. Balkon obsypie się kwiatami

Twój trawnik wygląda marnie? W ten sposób możesz go zagęścić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin