Reklama
Reklama

Te grzyby mogą rosnąć w twoim ogrodzie. Wystarczy, że zadbasz o jedną rzecz

Ogród kojarzy nam się głównie z roślinami, pięknymi kwiatami, krzewami lub drzewami. Jednak mało kto wie, że możemy w nim cieszyć się również dorodnymi grzybami, które zazwyczaj zbieramy w lesie. Wystarczy, że zrozumiemy jeden z podstawowych procesów, zachodzących w świecie roślin i wykorzystamy go w praktyce. Sprawdź, co zrobić, aby mieć grzyby w ogrodzie.

Grzyby możemy zbierać nie tylko w lesie. Okazuje się bowiem, że możemy cieszyć się nimi również w swoim ogrodzie. Wystarczy, że zastosujemy w praktyce mikoryzę, czyli wykorzystamy symbiotyczny związek grzybów z korzeniami roślin. Nie tylko pozwoli nam to na pojawienie się grzybów na działce, ale także wzmocni nasze rośliny.

Mikoryza - co warto o niej wiedzieć?

Mikoryza to symbioza grzybów i roślin, będąca fenomenem natury, istniejącym od milionów lat. To właśnie ona sprawia, że 90 proc. roślin może funkcjonować. W praktyce mikoryza opiera się na tym, że grzybnia porasta korzenie roślin, tym samym tworząc z nimi wspólną strukturę. Pozwala ona obu stronom na czerpanie wzajemnych korzyści.

Grzyby pomagają roślinom w poborze wody oraz składników odżywczych. W zamian za to otrzymują od nich pochodną fotosytenzy, czyli węglowodany. Mikoryza wpływa korzystnie na rozwój roślin, które są dzięki niej bardziej odporne na suszę, niedobory składników pokarmowych oraz niskie temperatury. Dodatkowo grzyby mikoryzowe chronią rośliny przed patogenami glebowymi.

Mikoryzą warto również wspomagać trawniki, ponieważ dzięki jej zastosowaniu, zauważymy szybszy wzrost trawy, lepsze krzewienie i zagęszczenie oraz intensywniejsze wybarwienie.

Czytaj również: Zmieszaj z wodą i podlej jukę. Efekt cię zaskoczy

Mikoryza w ogrodzie - jak to zrobić?

Chcąc wprowadzić mikoryzę do ogrodu, możemy wybrać kilka sposobów, za których pomocą to zrobimy. Najprostszą metodą jest zastosowanie gotowych szczepionek mikoryzowych, które możemy dodać do podłoża podczas sadzenia roślin.

Inną opcją jest po prostu przyniesienie niewielkiej ilości ściółki z lasu, która będzie zawierała zarodniki grzybni. Pamiętajmy jednak, że zbieranie ściółki w lasach państwowych jest zabronione, więc najlepiej będzie zapytać o zgodę właściciela lasu.

Mikoryza to nie tylko metoda pozwalająca zadbać o zdrowie roślin, ale także okazja do tego, by w naszym ogrodzie pojawiły się grzyby. Niektóre z gatunków, takie jak np. borowik szlachetny czy podgrzybek, mogą współpracować z drzewami, które mamy na naszej działce. Dzięki temu będziemy mogli zbierać grzyby we własnym ogrodzie, a nie tylko w lesie.

Pod jakimi drzewami rosną dane gatunki grzybów?

Chcąc zapewnić sobie grzyby w ogrodzie, warto wiedzieć, pod jakimi drzewami kryją się konkretne gatunki. Grzyby podobnie jak rośliny, mają swoje preferencje, według których nawiązują relacje z określonymi okazami drzew.

Wtedy to właśnie dzięki mikoryzie, czyli symbiozie zachodzącej między grzybami a korzeniami drzew, możemy cieszyć się dużą ilością grzybów. Właśnie dlatego niektóre okazy znajdujemy w specyficznych typach lasów, gdzie pojawiają się wymienione poniżej drzewa. To od tego zależy, na jaki gatunek trafimy.

Podpowiadamy, jakie grzyby znajdziemy pod  konkretnymi gatunkami drzew:

  • Podgrzybek - sosna, świerk, dąb, buk.
  • Borowik szlachetny - świerk, dąb, buk, sosna.
  • Koźlarz - brzoza, grab, osika, a także dąb, sosna, świerk.
  • Rydz - sosna.
  • Maślak - modrzew, sosna.
  • Kurka - sosna, świerk, dąb, buk, grab.

Zobacz też:

Zanim posadzisz cebulę, namocz ją w tym. Wiosną zbierzesz duże główki

Widzisz takie plamy na świerku? Ogrodnik zdradza, w czym tkwi problem

Winogrona będą miały 3 razy więcej owoców. Wystarczy, że w październiku zrobisz to

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | działka