Reklama
Reklama

Te egzotyczne owoce mogą rosnąć w twoim ogrodzie. Sprawdź, kiedy je sadzić i jak uprawiać

Granat to drzewo, które nie przetrwa w Polsce podczas zimy. Latem jednak warunki panujące w naszym kraju sprzyjają jego rozwojowi. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na posadzenie rośliny w doniczce. Obietnica słodkich owoców jest na tyle kusząca, że ogrodnicy gotowi są na otoczenie drzewka specjalną troską.

Granat to unikatowa roślina, która latem poradzi sobie w naszym ogrodzie. Warto jednak posadzić ją w doniczce, aby móc ją swobodnie przenosić wraz ze zmieniającymi się poramy roku. Sprawdź, w jaki sposób możesz to zrobić.

Jak posadzić granat? Możesz to zrobić na trzy sposoby

Najprostszym sposobem na posadzenie drzewka w ogrodzie jest zainwestowanie w gotową sadzonkę ze sklepu ogrodniczego. Nie przekracza ona metra wysokości i nie będzie zajmować dużo miejsca, szczególnie w początkowych stadiach rozwoju. Po jej zakupie warto ją przesadzić do większej doniczki.

Możliwe jest uzyskanie sadzonki z pestki granatu. To najtańszy sposób, dlatego że można ją uzyskać z owocu, który zakupiony został w markecie. Oddzielamy pestkę od miąższu i zawijamy ją w mokry ręcznik papierowy, który następnie umieszczamy w plastikowej torbie. To jeden z najlepszych sposobów na to, aby przyśpieszyć proces kiełkowania. Kiedy po kilku dniach zauważymy, że z nasiona wychodzą pierwsze zalążki pędów, możemy umieścić ją w doniczce.

Roślinę można też uzyskać przez ukorzenienie gałęzi granatu. Jest to jednak najtrudniejszy sposób, który może od nas wymagać inwestycji w specjalne środki, które sprowokują gałązkę do rozwoju. Z tego powodu jest on najrzadziej polecany.

Zobacz także: Posadź te odmiany czereśni w tym terminie, a na początku lata będziesz zajadać się pysznymi owocami

Jak uprawiać granat? Musisz pamiętać o tych kilku zasadach

Ta tropikalna roślina szczególnie lubi, kiedy jest mokro oraz ciepło. To podstawowe warunki, które musimy jej zapewnić, jeśli zależy nam na uzyskaniu owoców. Granaty można uprawiać w domu. Należy jednak pamiętać, aby zapewnić żyzną ziemię i pamiętać o regularnym podlewaniu. Warto też regularnie wietrzyć pomieszczenie, w którym roślina się znajduje. Granaty lubią słoneczne stanowiska. Dlatego konieczne może być uprawianie ich w jasnych i ciepłych pomieszczeniach.

Kiedy roślina zacznie kwitnąć, musisz pamiętać o jej zapyleniu. Możesz wykorzystać do tego niewielki pędzelek. Należy włożyć go do kielicha kwiatu i przenieść do następnego. Dojdzie w ten sposób do wymiany pyłku, a zatem do zapylenia.

Należy pamiętać, że granat będzie potrzebował okresu spoczynku. W tym czasie warto przenieść go do ciemniejszego pomieszczenia, w którym będzie miał czas na regenerację i odzyskanie sił. Nie obawiaj się, jeśli zrzuci w tym okresie liście.

Zobacz też:

To Ferrari wśród roślin doniczkowych. Kwitnie lepiej od grudnika i gwiazdy betlejemskiej

Grudnika przycinaj tylko w ten sposób. Inaczej możesz mu zaszkodzić

Liście zamiokulkasa żółkną? Włóż to do doniczki, a roślina odzyska formę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | sadzenie | uprawa roślin