Reklama
Reklama

Ten krzew będzie zdobił ogród przez cały rok. Ogrodnik radzi, jak dbać o irgę płożącą

Irga płożąca to ciekawa roślina ozdobna, która przyciąga uwagę swoim atrakcyjnym wyglądem. Ceniona jest przez ogrodników ze względu na swoje dekoracyjne walory, a także łatwość w pielęgnacji. Wystarczy stosować się do kilku zasad, aby irga płożąca zdobiła twój ogród przez cały rok. Podpowiadamy, jak zadbać o tę roślinę.

Krzewy ozdobne to dobry wybór do ogrodu, szczególnie jeśli są łatwe w pielęgnacji i dodatkowo dobrze prezentują się przez cały rok. Irga płożąca z pewnością należy do grupy takich roślin. W zależności od pory roku wygląda inaczej, ale równie ciekawie. Jest okazała i prosta w pielęgnacji. Przyozdabia już niejeden ogród, w tym sezonie może również i twój.  

Irga płożąca może przyozdobić twój ogród przez cały rok 

Krzew ten charakteryzuje się mocnym rozgałęzieniem i pędami, które rozrastają się w różnych kierunkach poziomo. Należy do gatunków niskich, ponieważ zazwyczaj nie osiąga wysokości większej niż 1 metr. W zależności od pory roku przybiera różne oblicza. Nawet zimą posiada swoje czerwone owoce, które przykryte śniegiem stanowią niezwykłą dekorację w ogrodzie. Dodatkowo są dobrym pożywieniem dla ptaków. 

Wiosną charakteryzuje się natomiast delikatnymi jasnymi kwiatami, wpuszczając powiew świeżości do ogrodu. Idealnie nadaje się do obsadzania ogródków skalnych czy skarp. Oprócz w przydomowych ogrodach, można ją spotkać również na terenach miejskich. Ten płożący się krzew liściasty jest niezwykle efektowny, a przy tym prosty w pielęgnacji. Wystarczy pamiętać o kilku kwestiach.  

Irga płożąca nie jest podatna na choroby i szkodniki, a także przejawia odporność nawet na trudne warunki atmosferyczne. To dobry wybór dla osób rozpoczynających przygodę z ogrodnictwem. Sprawdzi się także w miejsca, gdzie inne rośliny mogą sobie nie poradzić. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że będzie się dobrze prezentować przez cały rok.  

Przeczytaj również: Posadź je obok borówki amerykańskiej. Takie sąsiedztwo wpłynie na obfite plony

Tak prawidłowo zadbasz o irgę płożącą  

Irga płożąca w uprawie nie powinna sprawiać kłopotów, ponieważ nie ma specjalnych wymagań. Poradzi sobie z nią nawet początkujący ogrodnik. Na samym początku warto wiedzieć, że rosnąć może w każdym rodzaju gleby. Sprawdzi się nawet w mieście, gdzie warunki do wzrostu są znacznie trudniejsze. Niestraszna jej susza czy zanieczyszczone powietrze. I z tym sobie poradzi.  

Dodatkowo dobrze znosi niskie temperatury, przez co nawet i zimą irga prezentuje się okazale. To o czym koniecznie należy pamiętać, to słoneczne stanowisko. Dobrze sprawdzi się również miejsce w połowie zaciemnione. Warto również zadbać, aby roślina nie miała zbyt wilgotno.  

Ważne jest również sezonowe cięcie. Roślinę najlepiej przycinać wiosną, co pobudzi krzew do intensywniejszego wzrostu. Najlepiej wycinać jedynie uschnięte fragmenty pędów. Również wraz z rozpoczynającym się sezonem wegetacyjnym, warto zapewnić jej nawożenie odpowiednim nawozem. Najlepiej, aby zawierał dużo potasu i azotu, ponieważ te związki również pobudzą roślinę do wzrostu.  

Zobacz też:

Nie zapomnij założyć ich na drzewka owocowe. Dzięki temu uchronisz sad przed szkodnikami

Susza zniszczyła twój trawnik? To nie koniec świata, jeszcze możesz go uratować

Zblenduj, zmieszaj z wodą i wlej do doniczek. Rośliny ci podziękują

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | uprawa roślin