Reklama
Reklama

Takiego żywopłotu jeszcze nie widziałeś. Zamiast tui posadź te warzywa

Wiele osób decydując się na stworzenie żywopłotu, wybiera do tego tuje. Jednak chcąc zrobić coś oryginalnego, a równocześnie niezwykle praktycznego, warto założyć żywopłot z warzyw. Dzięki temu stworzymy piękną, gęstą, zieloną ścianę, która będzie dostarczać nam świeżych plonów. Jest to duża oszczędność czasu i miejsca. Sprawdź, jak założyć żywopłot z warzyw.

Żywopłot nie zawsze musi składać się jedynie z roślin wieloletnich. Możemy między innymi stworzyć go z szybko rosnących roślin jednorocznych, takich jak warzywa. Będzie to rozwiązanie nie tylko praktyczne, funkcjonalne, ale i dekoracyjne oraz oczywiście jadalne. Dzięki temu zaoszczędzimy miejsce, a nasz ogród będzie wyglądał oryginalnie. Podpowiadamy, jak stworzyć żywopłot z warzyw.

Dlaczego warto założyć żywopłot z warzyw?

Jeżeli mamy ograniczoną przestrzeń w naszym ogrodzie, to warto zdecydować się na żywopłot z warzyw, który nie tylko pozwoli nam zapewnić sobie intymność na swojej posesji, ale także umożliwi zaoszczędzenie przestrzeni, ponieważ jest on bardzo praktyczny i równocześnie jadalny. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy równocześnie chronić swoją prywatność i zbierać plony.

Oprócz tego żywopłot z warzyw może służyć jako osłona przed wiatrem, naturalna bariera dla szkodników czy redukować hałas. Co więcej, może on stanowić również element dekoracyjny, jeżeli wybierzemy rośliny o różnokolorowych owocach albo kwiatach. Dzięki temu nasz ogród nie tylko będzie bardziej funkcjonalny, ale i oryginalny oraz zachwycający.

Czytaj również: Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? We wrześniu wzmocnij go tym

Jakie warzywa sprawdzą się do stworzenia żywopłotu?

Wybierając warzywa na żywopłot, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę warunki, jakie panują w naszym ogrodzie. Uwzględnijmy także to, jaki efekt chcemy uzyskać, gdy nasz żywopłot już w pełni się rozwinie. Oto warzywa, które świetnie sprawdzają się w roli warzywnego żywopłotu:

  • Groch zielony - jego wysokie odmiany mogą osiągać nawet 2 metry wysokości, dzięki czemu tworzą gęstą, zieloną barierę. Dodatkowo, gdy wybierzemy odmiany o fioletowych kwiatach i strąkach, to mogą one stanowić ciekawą dekorację do naszego ogrodu.
  • Ogórki -jeżeli poprowadzimy je w pionie, pozwoli nam to stworzyć żywopłot z warzyw. Ogórki możemy uprawiać na siatkach, sznurkach czy płotkach. Co więcej, dzięki temu rośliny będą lepiej wietrzone, a co za tym idzie mniej podatne na różnego rodzaju choroby.
  • Fasola tyczna - rośnie ona bardzo szybko, więc idealnie nadaje się do obsadzania podpór lub siatek ogrodzeniowych. Do stworzenia żywopłotu sprawdzi się również fasola zwyczajna oraz wielokwiatowa, która dodatkowo doda kolorytu naszemu ogrodowi wiosną.
  • Kukurydza cukrowa - tworzy ona wysokie, zielone ściany, które pomogą nam chronić przed wiatrem rośliny ciepłolubne, np. paprykę czy pomidory. Jest to także roślina, która sprawdzi się w słonecznych ogrodach.
  • Topinambur - jest to słonecznik bulwiasty, który pomimo tego, że jest bardzo ładną rośliną, równocześnie jest ekspansywny, więc trzeba wziąć to pod uwagę, jeśli chcemy wybrać go do stworzenia żywopłotu. Topinambur stworzy gęstą ścianę, a jego długie kwitnienie pozwala cieszyć się aż do pierwszych mrozów urokiem rośliny.

Żywopłot z warzyw - jak go założyć? Oto co musisz zrobić

Po wybraniu odpowiedniej rośliny do naszego ogrodu możemy przejść do zakładania żywopłotu z warzyw. Wymaga to od nas zaplanowania i przygotowania do tego procesu. Oto kroki, które należy wykonać, jeśli chcemy stworzyć piękny i praktyczny żywopłot:

  1. Wybór miejsca - żywopłot z warzyw najlepiej umieścić w miejscu słonecznym. Istnieją jednak rośliny, takie jak np. fasola, które będą również dobrze rozwijały się w półcieniu.
  2. Przygotowanie podłoża- gleba pod żywopłot powinna być zdrenowana. Dodatkowo należy zadbać o to, by obfitowała w składniki odżywcze, w tym m.in. azot, by roślina mogła tworzyć zieloną barierę z liści. W tym celu warto wzbogacić ziemię wcześniej, używając do tego obornika lub kompostu.
  3. Siew - warzywa, które mają stworzyć nasz żywopłot, możemy siać bezpośrednio w gruncie lub zacząć ich uprawę od rozsady. Przykładowo - fasola oraz groch powinna być sadzona od razu do ziemi, ale jeśli chodzi o kukurydzę czy ogórki, to lepiej najpierw zrobić rozsadę.
  4. Podpory - większość z warzyw tworzących żywopłot, będzie wymagała solidnych podpór. Możemy do tego użyć sznurków, drewnianych lub metalowych kratek czy siatek. Podpory są bardzo ważne w miejscach, w których rośliny narażone są na mocny wiatr.
  5. Pielęgnacja - żywopłoty z warzyw należy regularnie podlewać oraz nawozić. Nie zapominajmy również o usuwaniu chwastów oraz stosowaniu ściółki. Dobrym pomysłem będzie również systematyczne przycinanie roślin pnących, które pozwoli nam zachować odpowiednią wysokość i gęstość żywopłotu.


Zobacz też:

​Skrzydłokwiat oklapł? Podlej go tym, a szybko odzyska siły

Zanim posadzisz tulipany, obtocz w tym cebulki. Lepiej się ukorzenią

Sansewieria ma miękkie i pofalowane liście? Ta odżywka postawi ją "na nogi"

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | działka | sadzenie