Reklama
Reklama

Takich supertunii pozazdrości ci całe osiedle. Wystarczy domowa odżywka

Supertunie to popularne rośliny doniczkowe, które zdobią balkony i tarasy przez cały sezon letni. Ich kwiaty występują w różnych wariantach kolorystycznych, zaczynając od białego, przechodząc przez różowy i fioletowy, a kończąc na żółtym. Będą cieszyć nasze oko tylko wtedy, gdy zaleją cały balkon. Żeby jednak tak się stało, konieczne jest nawożenie tych roślin np. domowymi odżywkami na kwitnienie.

Większość osób już wystawiło supertunie na swoje balkony. Zachwycają nie tylko kolorowymi, ale też dzwoneczkowatymi kwiatami, które zwisają za balustradę lub pną się w górę ku słońcu. Co zrobić, żeby kwitły obficie przez cały sezon? Poznaj tajniki pielęgnacji tych roślin i przepis na trzy, domowe odżywki ze składników, które na pewno masz w swojej kuchni

Jak uprawiać supertunie? Najważniejsze zasady

Na początek warto przypomnieć najważniejsze zasady pielęgnacyjne supertunii, które mają kluczowe znaczenie przy prawidłowym wzroście. Tak więc te rośliny potrzebują słonecznego stanowiska, a dokładniej 5 godzin dziennie w słońcu. W przypadku mniejszej ilości promieni słonecznych kwiatki nie zakwitną aż tak obficie. Pamiętajmy też, aby wybierać miejsce osłonięte od wiatru. Silne podmuchy mogłyby połamać ich delikatne pędy. 

Supertunie sadzimy w dobrze przepuszczalnej, żyznej i próchniczej ziemi. W gliniastej glebie ich korzenie zaczną gnić. Z kolei odczyn podłoża powinien być delikatnie kwaśny, czyli pH od 5,5 do 6,5.

W trakcie uprawy tych roślin ważne jest również ich regularne podlewanie, szczególnie podczas wzrostu i kwitnienia. Kwiaty nawadniamy wieczorem i uważamy, żeby nie zamoczyć liści. Może to spowodować wystąpienie chorób grzybowych.  

Supertunie znane są ze swojego obfitego kwitnienia. Żeby jednak zalewały nasze balkony i tarasy, to koniecznie jest dostarczanie regularnych dawek nawozu.

Czym nawozić supertunie? Przepisy na trzy domowe odżywki

Supertunie należy regularnie nawozić, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Dzięki dostarczeniu składników odżywczych będą kwitły zdrowo, a przede wszystkim obficie. Możemy zastosować wieloskładnikowy nawóz lub samodzielnie przygotować domowe odżywki. Z czego je zrobić?

Ten nawóz dostarcza roślinie składniki odżywcze tj. fosfor czy potas, które pobudzają do kwitnienia. Do jego przygotowania potrzebujemy kilka listków laurowych, które wrzucamy do 0,5 l wody, odczekując 20 minut. Kwiaty podlewamy powstałym płynem 2 razy w tygodniu.

  • Odżywka z soczewicy

Ta domowa odżywka jest bogata w azot, fosfor, potas oraz bor. Żeby ją zrobić, wystarczy dodać 3 łyżki soczewicy do 1 l wody i po kilku godzinach całość przecedzić przez sito. Tak przygotowanym płynem podlewamy supertunie. 

  • Odżywka z drożdży

Drożdże dostarczają kwiatom minerałów tj. azot, potas, fosfor. Do przygotowania nawozu potrzebujemy 1 pokruszonej kostki drożdży, którą mieszamy z 5 l odstanej wody. Po kilku godzinach jest gotowy do użycia 2 razy w tygodniu.

Zobacz też:

Jak dbać o róże latem? O tych zabiegach musisz pamiętać

Nakarm tym śniadaniem pelargonie. Sąsiadom opadnie szczęka na widok bujnych kwiatów

Wytwarza aromatyczne kwiaty i jadalne owoce. Mało kto wie, wzmacnia zdrowie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | nawożenie | rośliny doniczkowe