Reklama
Reklama

Sypię pod krzaczki agrestu, by mieć więcej owoców. To metoda mojego dziadka

Jeśli chcesz, by twój agrest lepiej owocował, zastosuj metodę mojego dziadka. Pamiętam, że zawsze używał tego nawozu. Rozsypywał go obficie pod krzewami, aby pobudzić je do wzrostu i obitego plonowania, a później w czerwcu zbierał kosze pełne pysznych, soczystych kulek, idealnych do sałatek owocowych, przetworów oraz letnich kompotów.

Uprawianie agrestu po latach znów wraca do łask. Roślina, która w PRL-u była chyba w każdym polskim ogrodzie, teraz ponownie zaczyna cieszyć się zainteresowaniem. Jej sadzonki w sklepach ogrodniczych rozchodzą się jak świeże bułeczki. I nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że owoce agrestu są nie tylko smaczne, ale również bardzo zdrowe, a sam krzew łatwy w uprawie. 

Musisz tylko pamiętać o kilku zasadach dotyczących sadzenia i pielęgnacji tej rośliny. Jeśli zapewnisz jej odpowiednią glebę oraz stanowisko oraz będziesz stosować metodę mojego dziadka na wiosenne nawożenie agrestu, latem na pewno doczekasz się obfitych plonów. 

Może cię zainteresować: Czas nawożenia malin. Wylej to pod krzaczkami, a będą się uginać od owoców

Podstawowe zasady uprawy agrestu. Musisz o nich pamiętać

Agrest wymaga odpowiedniego miejsca w ogrodzie. Krzew ten najlepiej czuje się na stanowiskach ciepłych, ale nie takich, gdzie jest non stop bezpośrednio wystawiony na słońce. Idealnie, jeśli są one jasne, lecz lekko zacienione i osłonięte od wiatru, co chroni roślinę przed popatrzeniem liści czy złamaniem delikatnych gałązek.  

Kluczowy jest także wybór podłoża dla agrestu. Gleba optymalna dla jego rozwoju to ziemia próchnicza - średnio wilgotna i przepuszczalna, o lekko kwaśnym odczynie pH (w okolicach 6,5). 

Wysyp to pod krzaczkami agrestu, a będziesz mieć więcej owoców

W okresie wiosenno-letnim bardzo ważne może być również regularne podlewanie agrestu, ale sama woda nie wystarczy, by roślina obficie owocowała. Mój dziadek o tym wiedział i dlatego stosował specjalną odżywkę, by pobudzić ją do wzrostu i plonowania. Zawsze nawoził agrest, wysypując równomiernie pod jego krzewami mączkę bazaltową.

Później delikatnie mieszał ją z wierzchnią warstwą gleby, aby zapewnić mu długotrwałe wsparcie w postaci dostarczanych minerałów tj.:  krzemionka, glin, żelazo, magnez czy wapń. Składniki zawarte w mące bazaltowej są bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych, wspierają rozwój agrestu, a dodatkowo chronią go przez chorobami i szkodnikami. 

Czytaj również: Tak wzmocnisz krzewy porzeczek. Wystarczą 2 składniki

Nie tylko mączka bazaltowa. Te nawozy również pobudzą agrest do owocowania

Poza mączką bazaltową krzewy agrestu możesz również pobudzić do owocowania poprzez nawożenie innymi produktami. Odżywianie ich przefermentowanym obornikiem albo kompostem, który stopniowo uwalnia składniki odżywcze do gleby, poprawiając jej strukturę, jest świetnym sposobem na zagwarantowanie sobie obfitych zbiorów. 

Zobacz też:

W Łańcucie zakwitły wyjątkowe lilie. Zachwycają wyglądem, lecz ich zapachu nie da się znieść

Szukasz roślin, które kwitną aż do jesieni? Te krzewy sprawdzą się idealnie

Podlewaj tym grządki z cebulą. Będą wyjątkowo dorodne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: krzewy | nawożenie | uprawa roślin | pielęgnacja roślin