Reklama
Reklama

Stawiasz wazon z kwiatami w takim sąsiedztwie? Nie dziw się, że szybko więdną

Nic tak nie nadaje uroku naszym wnętrzom, jak świeży bukiet kwiatów. Jednak często zdarza się, że już po paru dniach kwiaty więdną i nie wyglądają estetycznie. Okazuje się, że może wynikać to z naszych błędów i tego, że źle umiejscowiliśmy wazon z bukietem. Sprawdź, gdzie nie stawiać kwiatów, aby jak najdłużej pozostały świeże.

Bukiet świeżych kwiatów to wspaniały prezent lub po prostu dekoracja naszych wnętrz. Zawsze chcemy, by nasze kwiaty stały jak najdłużej i nie więdły. Jednak nie będzie to możliwe, jeśli ustawimy je w sąsiedztwie pewnych rzeczy, które niekorzystnie wpłyną na żywotność roślin. Podpowiadamy, jak dbać o kwiaty, by cieszyły oko przez długi czas.

Co przyczynia się do więdnięcia bukietu?

Wiele kwiatów, w tym między innymi róże, goździki oraz tulipany są bardzo wrażliwe na działania etylenu.

Jest to prosty organiczny związek chemiczny, odgrywający główną rolę podczas procesu dojrzewania owoców. Jest on co prawda niezastąpiony dla przemysłu spożywczego, jednak dla naszych kwiatów jest bardzo niebezpieczny. Gaz ten przyspiesza starzenie się kwiatów i zazwyczaj doprowadza do ich przedwczesnego więdnięcia.

Gdzie nie stawiać kwiatów, by przez długi czas cieszyły oko?

Etylen wydzielany jest w dużych ilościach między innymi przez banany i jabłka. Również do grupy niebezpiecznych dla naszych kwiatów owoców, należy awokado, kiwi, gruszka, brzoskwinia czy pomidor.

Wobec tego, jeśli zależy nam na tym, aby nasz bukiet stał w wazonie przez długi czas, to nie powinniśmy ustawiać kwiatów w pobliżu tych owoców. Produkty te najlepiej nie tylko przechowywać z dala od bukietu, ale i po prostu umieścić je w szczelnie zamkniętych pojemnikach lub w innym pomieszczeniu.

Czytaj również: Róże postoją w wazonie nawet 2 tygodnie. Tę metodę zdradziła mi kwiaciarka

Jak chronić kwiaty przed więdnięciem?

Oprócz właściwego ustawienia bukietu możemy także zadbać o niego w inny sposób, aby przedłużyć jego świeżość. Oto kilka ważnych wskazówek, dzięki którym kwiaty będą cieszyły nas przez długi czas:

  • Wodę w wazonie należy zmieniać regularnie, a najlepiej robić to codziennie.
  • W celu poprawy wchłaniania wody powinniśmy przycinać końcówki łodyg co kilka dni.
  • Bukiet nie powinien stać w bezpośrednim nasłonecznieniu oraz w pobliżu źródeł ciepła.
  • Warto stosować specjalne odżywki, które zakupimy w kwiaciarniach. Pomogą nam od przedłużyć świeżość kwiatów.

Zobacz też:

Zapomnisz o pleśni w łazience. Wystarczy, że umieścisz w niej te rośliny

Koniecznie zrób to, gdy papryka kwitnie. Owoce będą duże i jędrne

Możesz uprawiać arbuzy w ogrodzie. Sprawdź, kiedy najlepiej je posiać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin