Reklama
Reklama

Słoneczniki w wazonie zmarniały? Kwiaciarka zdradza, jak dać im drugie życie

Słoneczniki wnoszą do naszych domów powiew lata, dlatego często stawiamy je w wazonach. Ich intensywne kolory skłaniają nas od optymizmu i poczucia beztroski. Bywa jednak, że cięte kwiaty szybko więdną i pozostaje po nich smętne wspomnienie. Podpowiadamy, co zrobić, gdy słoneczniki w wazonie marnieją - w prosty sposób możesz dać im drugie życie.

Słoneczniki przywieźli do Europy hiszpańscy konkwistadorzy i te kwiaty natychmiast zostały tu docenione nie tylko ze względu na swój wygląd, ale przede wszystkim na drogocenny olej pochodzący z ich nasion. Dziś jest ich tyle odmian, że znajdziemy wśród nich zarówno użytkowe, jak i ozdobne. Jako kwiaty cięte najlepiej wykorzystywać odmiany bezpyłowe.  

Co zrobić, gdy słoneczniki w wazonie zmarniały? Trik kwiaciarek 

Naszą ambicją jest, by cięte kwiaty wyglądały jak najdłużej zdrowo i świeżo. W przypadku słoneczników pomóc może tu trik, który zdradziła nam znajoma kwiaciarka. Wystarczy świeżo ścięte łodygi słoneczników zanurzyć na maksymalnie dwie minuty w gorącej wodzie. Nie powinna być ona wrząca, wystarczy tu 70 stopni Celsjusza. W takiej kąpieli zanurzamy tylko końcówki łodyg. Dlaczego to działa? Bo gorąca woda usuwa z łodyg powietrze, którego pęcherzyki mogą blokować przepływ wilgoci i składników odżywczych w kierunku kwiatostanów. W ten sposób ułatwimy transport cennych minerałów i wody w górę stojącej w wazonie rośliny. Zaraz po tym zabiegu świeżo ścięte słoneczniki trzeba natychmiast wstawić do wazonu z zimną wodą, jest wtedy duża szansa na to, że nie zmarnieją.  

Czytaj też: Posadź ją w maju. Twój ogród nabierze śródziemnomorskiego wyglądu

Inne sposoby na przedłużenie życia ciętych słoneczników 

Trik z gorącą wodą to nie jedyna metoda na przedłużenie życia ciętych słoneczników. Wodę w wazonie trzeba codziennie zmieniać na świeżą. Bukiet nie powinien stać również w pełnym słońcu ani w kuchni, gdzie zawsze jest nieco cieplej. W tym wypadku zasada jest prosta: im chłodniejsze pomieszczenie, tym dłużej kwiaty pozostaną świeże. Poniżej inne sposoby na przedłużenie życia ciętych słoneczników:  

  • przed wsadzeniem do wazonu pozrywaj z łodyg te liście, które znalazłyby się pod wodą. To zapobiegnie gniciu rośliny;  
  • unikaj stawiania wazonu w pobliżu owoców takich jak jabłka, gruszki czy morele, które wydzielają etylen. Ten związek przyspiesza dojrzewanie roślin; 
  • co kilka dni skróć łodygi słoneczników od 2 - 3 cm. Tnij je pod kątem 45 stopni, co zwiększy powierzchnię pobierania wody i składników odżywczych;  
  • możesz dodać do wody preparaty konserwujące rośliny cięte, ale stosuj się ściśle do zaleceń na opakowaniu, łatwo można tu przedobrzyć;  

Jeśli wieziesz kwiaty z kwiaciarni, staraj się je jak najszybciej przetransportować do domu i wsadzić do wazonu. Natomiast jeśli chcesz ściąć słoneczniki w swoim ogrodzie, wieczór wcześniej obficie je podlej. W ten sposób pobiorą one dużo więcej składników odżywczych z podłoża. Kwiaty ścinaj rano, zaraz po tym, jak tylko słońce osuszy rosę z płatków i liści. 


Zobacz też:

Nie wyrzucaj. Zblenduj i podlewaj róże i pomidory, a szybko ci podziękują

Posadź tę roślinę zamiast hortensji. Lwia paszcza w ogrodzie wzbudzi zazdrość sąsiadów

Widzisz mrówki na pąkach piwonii? Szybko sprawdź, co robić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | podlewanie | pielęgnacja roślin