Rośliny dla zapominalskich. Przetrwają bez wody nawet miesiąc
Nie wszystkie rośliny doniczkowe potrzebują regularnego podlewania. Niektóre odmiany kwiatów potrafią przetrwać bez wody nawet miesiąc. Sprawdź top 5 zdrowo rosnących roślin bez częstego nawadniania.
Rośliny doniczkowe - bezobsługowe cechują się brakiem zapotrzebowania na wodę, ale nie tylko. Oprócz tego zimą wypuszczają powietrze i pozostają w świetnej kondycji, zarówno w domu, jak i w biurze. O jakich odmianach mowa?
Aloe Vera różni się od pozostałych roślin doniczkowych mięsistymi liśćmi, które zawierają dużą ilość cennych składników. Wykorzystywane są w lecznictwie, kosmetyce, a nawet w kuchni.
Aloes jest sukulentem, zbierającym wodę w grubych rozetach liści po to, żeby pozyskać ją w czasie suszy. Roślina lepiej przetrwa suszę aniżeli zbyt częste nawadnianie powodujące gnicie korzeni.
Nolina Recurvata nazywana jest także "końskim ogonem" ze względu na wygląd liści. Przypomina połączenie palmy z trawą ozdobą. W warunkach domowych może urosnąć nawet do 2 m.
Zdrewniała łodyga tej rośliny doniczkowej działa jak zbiornik wodny. Gromadzi tam wodę, dlatego zaliczamy ją do kolejnych okazów, które przetrwają suszę.
Sansevierę Zeylanicę określa się również nazwą "języki teściowej". Ta roślina doniczkowa jest bardzo modna i często umieszczana nie tylko w domach, ale również w sklepach, galeriach czy biurach.
Liście sanseviery są mięsiste i wyrastają z grubych kłączy, ukrytych pod powierzchnią ziemi. Magazynują one wodę, dlatego ta roślina doniczkowa nie wymaga regularnego i zbyt obfitego podlewania.
Zamioculcas nazywany jest żelazną rośliną, która wytrwa nawet przy błędach pielęgnacyjnych. Idealnie sprawdzi się w przypadku osób zaczynających przygodę z kwiatami doniczkowymi.
Naturalnym środowiskiem dla zamioculcasa jest Tanzania i Zanzibar. Rośnie tam na suchych i skalnych terenach, w cieniu innych roślin. Właśnie dlatego lubi zacienione stanowisko i nie ma dużego zapotrzebowania wodnego.
Opuntia Consolea znana jest z tego, że ustawia się bokiem do słońca, aby nie tracić zamagazynowanej wody. Poza tym nie ma specjalnych wymagań pielęgnacyjnych, w tym wodnych.
Najlepiej, jeśli zapewnimy opuntii podobne stanowisko do tego naturalnego. Warto postawić ją w słonecznym i naświetlonym miejscu. Latem podlewamy roślinę co tydzień, chociaż jest w stanie wytrzymać bez wody znacznie dłużej.
Zobacz też:
Tej rośliny pozazdroszczą ci wszystkie sąsiadki. Sprawdź, jak ją pielęgnować
Petunie mogą kwitnąć nawet zimą. Wystarczy ten prosty krok
Zamiast wyrzucać, połóż na dnie doniczki ze skrzydłokwiatem. Nie zliczysz nowych liści