Reklama
Reklama

Rośliny dla zapominalskich. Przetrwają bez wody nawet miesiąc

Nie wszystkie rośliny doniczkowe potrzebują regularnego podlewania. Niektóre odmiany kwiatów potrafią przetrwać bez wody nawet miesiąc. Sprawdź top 5 zdrowo rosnących roślin bez częstego nawadniania.

Rośliny doniczkowe - bezobsługowe cechują się brakiem zapotrzebowania na wodę, ale nie tylko. Oprócz tego zimą wypuszczają powietrze i pozostają w świetnej kondycji, zarówno w domu, jak i w biurze. O jakich odmianach mowa?

Aloe Vera - aloes o leczniczym zastosowaniu

Aloe Vera różni się od pozostałych roślin doniczkowych mięsistymi liśćmi, które zawierają dużą ilość cennych składników. Wykorzystywane są w lecznictwie, kosmetyce, a nawet w kuchni. 

Aloes jest sukulentem, zbierającym wodę w grubych rozetach liści po to, żeby pozyskać ją w czasie suszy. Roślina lepiej przetrwa suszę aniżeli zbyt częste nawadnianie powodujące gnicie korzeni. 

Nolina Recurvata - palma porastająca meksykańskie pustynie

Nolina Recurvata nazywana jest także "końskim ogonem" ze względu na wygląd liści. Przypomina połączenie palmy z trawą ozdobą. W warunkach domowych może urosnąć nawet do 2 m. 

Zdrewniała łodyga tej rośliny doniczkowej działa jak zbiornik wodny. Gromadzi tam wodę, dlatego zaliczamy ją do kolejnych okazów, które przetrwają suszę.

Sanseviera Zeylanica - wolno rosnąca i mało wymagająca

Sansevierę Zeylanicę określa się również nazwą "języki teściowej". Ta roślina doniczkowa jest bardzo modna i często umieszczana nie tylko w domach, ale również w sklepach, galeriach czy biurach

Liście sanseviery są mięsiste i wyrastają z grubych kłączy, ukrytych pod powierzchnią ziemi. Magazynują one wodę, dlatego ta roślina doniczkowa nie wymaga regularnego i zbyt obfitego podlewania

Zamioculcas - wytrwa bez wody i to w ciemnych pomieszczeniach

Zamioculcas nazywany jest żelazną rośliną, która wytrwa nawet przy błędach pielęgnacyjnych. Idealnie sprawdzi się w przypadku osób zaczynających przygodę z kwiatami doniczkowymi. 

Naturalnym środowiskiem dla zamioculcasa jest Tanzania i Zanzibar. Rośnie tam na suchych i skalnych terenach, w cieniu innych roślin. Właśnie dlatego lubi zacienione stanowisko i nie ma dużego zapotrzebowania wodnego. 

Opuntia Consolea - amerykański kaktus

Opuntia Consolea znana jest z tego, że ustawia się bokiem do słońca, aby nie tracić zamagazynowanej wody. Poza tym nie ma specjalnych wymagań pielęgnacyjnych, w tym wodnych. 

Najlepiej, jeśli zapewnimy opuntii podobne stanowisko do tego naturalnego. Warto postawić ją w słonecznym i naświetlonym miejscu. Latem podlewamy roślinę co tydzień, chociaż jest w stanie wytrzymać bez wody znacznie dłużej

Zobacz też:

Na Dzień Matki kup mamie te kwiaty. Długo postoją w wazonie

Podlewaj tym budleję Dawida. Efekt zachwyci nie tylko motyle 

Mówią, że to najwytrzymalsze kwiaty. Dobrze znoszą nawet upał i suszę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | podlewanie