Przytnij krzaczki lawendy w tym terminie. Będą zdrowe i bujne
Chcesz, żeby twoja lawenda obficie kwitła i miała ładny, zwarty pokrój? W tych dwóch przypadkach konieczne jest przycinanie krzaczków. Jeśli nie wykonasz tego zabiegu, to roślina ogołoci się w środku i zacznie płożyć po ziemi, co wygląda nieatrakcyjnie. Termin cięcia ma znaczenie.
Lawenda zachwyca w ogrodzie pięknymi, fioletowymi kwiatkami o niepowtarzalnym zapachu. Żeby krzaczki były bujne i zdrowe, to musimy odpowiednio o nie dbać. Ważnym zabiegiem jest przycinanie rośliny. Sprawdź najważniejsze informacje o tym zabiegu.
Lawendę należy przycinać dwa razy w roku, przy czym zabieg ten jest konieczny latem. Ogrodnicy podają trzy terminy, w których przeprowadzamy cięcie.
- Wczesna wiosna
Ten pierwszy termin przypada na trzecią dekadę marca i trwa do początku kwietnia. Zabieg przeprowadzamy w ciepły i słoneczny dzień. Wiosenne cięcie ma na celu zachowanie właściwego pokroju rośliny i uniknięcie jej ogołocenia w środku, a także usunięcie uszkodzonych w trakcie zimy pędów.
- Lato
Cięcie lawendy możemy wykonać teraz, czyli w okresie letnim, który wypada od lipca do września, gdy krzaczki kwitną. Przycinamy wtedy przekwitające kwiatostany, aby pobudzić roślinę do ponownego kwitnienia.
- Wczesna jesień
Lawendę przycinamy na początku jesieni, czyli do połowy września. To cięcie możemy wykonać zamiast tego wiosennego. Zabieg ma na celu zabezpieczenie rośliny na zimę. Przeprowadzamy go w ciepły, pochmurny i bezdeszczowy dzień.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak wykorzystać skoszoną trawę? Ściółkowanie, mulczowanie, gnojówka ze skoszonej trawy
Tak jak wspomniano, w letnim cięciu chodzi o usunięcie przekwitłych kwiatostanów. Ścinamy je zatem z bezlistnymi łodygami po albo w trakcie kwitnienia.
Ten zabieg przeprowadzony latem sprawia, że roślina jest zainicjowana do ponownego kwitnienia. Oprócz tego zyskuje ładny pokrój i ulega zagęszczeniu.
Zarówno podczas wiosennego, jak i jesiennego cięcia lawendy należy przyciąć młode, niezdrewniałe pędy o połowę ich długości. Warto kształtować krzaczki w kształt kuli, który najbardziej umożliwi dostęp powietrza do środka krzewu. To z kolei przyczyni się do zapewnienia odpowiedniego oświetlenia rośliny i zapobiegania gniciu wewnętrznych gałęzi.
U starej lawendy najlepiej wykonać cięcie odmładzające, które przeprowadza się wczesną wiosną. Tniemy wtedy 1/3 długości pędów. Zabieg wykonujemy co 4-5 lat. Dzięki niemu kondycja krzewów ulega poprawie.
Pamiętajmy, że młode sadzonki przycinamy zaraz po posadzeniu. Skracamy je zatem o połowę, aby roślina wypuściła nowe pędy. Kolejny zabieg musi się odbyć w następnym roku, również wiosną.
Zobacz też:
Masz ją na parapecie? Być może nawet nie wiesz, jakie ma właściwości
Monstera nie chce rosnąć? Poczęstuj ją tym owocem, a wystrzeli w górę