Nie wyrzucaj. Podsypuj tym krzaczki lawendy, a będzie kwitła do jesieni
W ostatnim czasie lawenda zyskała dużą popularność w naszym kraju. Wszystko ze względu na jej piękny wygląd i cudowny zapach. W związku z tym wiele osób uprawia tę roślinę w ogrodzie, ale też zdobi nią tarasy, balkony czy parapety. Co zrobić, żeby lawenda kwitła do jesieni? Zamiast wyrzucać do kosza, wystarczy podsypać krzaczki tym odpadem.
Lawenda to bylina wyróżniająca się fioletowymi kwiatami, wyrastającymi z długich, prostych pędów. Ta roślina zachwyca nie tylko swoim wyglądem, ale też wyjątkowym zapachem, który zawdzięcza olejkom eterycznym. Dzięki nim przyciąga zapylacze, a odstrasza szkodniki.
Lawenda przy odpowiedniej pielęgnacji urośnie nawet do 0,5 m, a jej kwiaty będziemy mogli podziwiać aż do jesieni. Sprawdź najważniejsze zasady pielęgnacyjne tej rośliny oraz przepis na nawóz, który przygotujesz samodzielnie w domu.
Lawendę sadzimy na słonecznym i ciepłym stanowisku z wystawą południową lub zachodnią. Roślina będzie słabo kwitła w zacienionych miejscach.
Ta bylina preferuje piaszczyste podłoże i dobrze znosi krótkie okresy suszy. Nie możemy jej przelać, dlatego najlepiej, jeśli wybierzemy ziemię przepuszczalną z dobrym drenażem.
Lawendzie należy zapewnić glebę o odczynie zasadowym. W związku z tym warto zasilić ją nawozem, który sprawi, że zacznie wypuszczać nowe kwiaty.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jaki nawóz pobudzi hortensje? Podlewaj te kwiaty nawozem z pokrzywy
Lawenda będzie długo i obficie kwitła, jeśli dostarczymy jej wapń zmieniający odczyn ziemi na zasadowy. Do nawożenia lawendy możemy wykorzystać skorupki jajek, które zazwyczaj lądują w koszu po śniadaniu. Jak zrobić naturalny nawóz z tego odpadu?
Wystarczy pokruszyć i zetrzeć na proszek skorupki jajek, a następnie podsypać nimi krzaczki. Możemy też rozdrobnić ten odpad, zalać go wrzątkiem i pozostawić na tydzień w zacienionym miejscu. Po tym czasie przecedzamy nawóz i w takiej postaci podlewamy nim byliny.
Nawóz ze skorupek jajek dostarcza lawendzie nie tylko wapń, ale też potas, fosfor czy magnez. Te wszystkie pierwiastki wspomagają kwitnienie rośliny.
Zobacz też:
Storczyk nie chce kwitnąć? Dodaj kilka kropel do wody, a obsypie się kwiatami
Weź z kuchni i owiń rośliny. Ochronisz je przed przymrozkami
Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną