Reklama
Reklama

Ten nawóz pobudzi hortensje. Sąsiedzi pozazdroszczą ci pięknych kwiatów

Hortensja to jeden z piękniejszych krzewów, który barwnie przyozdabia niejeden ogród. Wymaga jednak od nas odpowiedniej pielęgnacji, aby zdrowo rosła i cieszyła swoimi wyjątkowymi kwiatami. Na szczęście można to zrobić za pomocą domowych sposobów. Jak pobudzić hortensję do wzrostu? Wystarczy, że przygotujesz ten nawóz.

Bujnie rosnące hortensje to chluba każdego ogrodnika. Aby takie były, należy o nie odpowiednio zadbać, a także pobudzić do wzrostu. Ważna jest więc dobrana pielęgnacja, na którą składa się między innymi podlewanie, przycinanie, a także nawożenie. To ostatnie jest w szczególności ważne, jeśli chcemy szczycić się barwnymi kwiatami w ogrodzie. Wobec tego, na jaki nawóz postawić, aby cieszyć się pięknymi hortensjami?  

Jak pielęgnować hortensje, żeby pięknie kwitły?  

Hortensja to roślina wieloletnia, która za prawidłową pielęgnację odwdzięczy się gęstymi kwiatami, których pozazdroszczą nawet sąsiedzi. Zaczynając od podstaw, o tym krzewie warto wiedzieć, że preferuje kwaśne podłoże, a także stanowisko w półcieniu, a nawet i całkowitym cieniu. Pełne Słońce im nie służy, bowiem liście hortensji łatwo ulegają poparzeniu.  

W przypadku tego krzewu ważne jest również odpowiednie podlewanie. Kryje się pod tym regularne nawadnianie, które jest szczególnie ważne w czasie upałów. Wtedy najlepiej robić to wczesnym rankiem lub pod wieczór. Ważne jest również, aby nie moczyć liści, aby nie doprowadzić do ich późniejszego poparzenia. To, co nie sprzyja hortensjom to nadmierna wilgoć, która z łatwością może prowadzić do rozwoju chorób grzybowych. 

Jako że hortensja to krzew wymaga również odpowiedniego przycięcia. Należy je wykonywać, kiedy zauważalne są uschłe pędy. Ponadto warto wykonywać przycinanie hortensji, aby odmłodzić krzew. W przypadku, gdy hortensję dotkną przymrozki, również należy usunąć przemarznięte pędy. Warto jednak dołożyć wszelkich starań, aby uchronić krzewy hortensji przed przymrozkami, na które roślina ta jest niezwykle wrażliwa.  

Zobacz również: Podlewaj tym floksy. Twój ogród utonie we wspaniałych kwiatach

Jak zrobić domowy nawóz do hortensji? Prosty w wykonaniu, a działa cuda  

Chcąc, aby hortensje bujnie rosły, warto zadbać o odpowiednie nawożenie, zwłaszcza że akurat ten krzew bardzo je lubi. Dla prawidłowego wzrostu jest ono wręcz wymagane. Dostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych pobudzi krzew do wzrostu, a także poprawi kwitnienie jego kwiatów.  

Dobrze zadbać o to, aby nawożenie hortensji opierało się na nawozach organicznych, takich jak kompost, obornik czy biohumus. Dostarczane przez nie składniki dobrze działają na wzrost rośliny, a ponadto ułatwiają uzyskać odpowiednią żyzność gleby, która jest niezwykle istotna dla hortensji.  

Na szczęście naturalny nawóz można przygotować samodzielnie w domu, przez co nie ma potrzeby sięgania po sklepowe specyfiki. Można go zrobić w domu z... pokrzywy. Stosowanie tego nawozu warto rozpocząć już wiosną i kontynuować przez cały okres wegetacji hortensji. 

Jak przygotować nawóz z pokrzywy? Wystarczy zebraną pokrzywę zalać wodą, przykryć gazą i tak powstałą mieszankę zostawić na dwa tygodnie, codziennie ją mieszając. Po upływie tego okresu pozostaje powstały nawóz rozcieńczać z wodą w proporcji 1:10 i podawać hortensji. Stosując nawóz z pokrzywy, warto trzymać go z dala od domu, ponieważ jego zapach jest bardzo specyficzny.  

Zobacz też:

Twoja hortensja nie kwitnie? Ogrodnik zdradza przyczynę

Twoje róże nie chcą kwitnąć? Winne może być nieodpowiednie sąsiedztwo

W ten sposób ochronisz winorośl przed chorobami. Nie chodzi o żaden oprysk

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nawożenie | uprawa roślin | kwiaty