Jak podlewać lawendę? Proste zasady dla każdego ogrodnika
Lawenda nadaje zarówno ogrodowym, jak i domowym aranżacjom niepowtarzalnego uroku. Atutem rośliny jest również przyjemny zapach, ale także i właściwości lecznicze, czy możliwość wykorzystania jej w kuchni. Kluczem do wyhodowania zdrowej rośliny, jest odpowiednie nawodnienie.
Lawenda jest dla wielu osób ulubioną rośliną. Jest doceniana ze względu na przyjemny dla oka kolor, a także kojący zapach. Pomimo tego, że lawenda wywodzi się z regionu śródziemnomorskiego, to odpowiednio hodowana może bezproblemowo rozwijać się również i w klimacie umiarkowanym.
Lavandula angustifolia, bo taka jest botaniczna nazwa lawendy, zawdzięcza swoją popularność ze względu na aromatyczny zapach, a także łatwość w pielęgnacji i uprawie. Najlepiej wzrasta w gorących i suchych warunkach.
Pielęgnacja lawendy nie jest wymagającym zadaniem. Kluczowe jest regularne podlewanie, jednak roślina nie wymaga intensywnego nawodnienia. Wykazuje wyjątkową odporność na suszę. Należy unikać przede wszystkim przelewania, aby nie dopuścić do gnicia korzeni. Lawendę można podlewać raz lub dwa razy na tydzień.
Niezawodnym sposobem na posadzenie lawendy, jest rozpoczęcie hodowli od sadzonek. Roślinę należy umieścić w ciepłym otoczeniu i zadbać o to, aby była wystawiona na ekspozycję światła. Lawenda będzie prawidłowo się rozwijać w dobrze przepuszczalnej glebie.
Ziemia powinna być alkaliczna i bogata w materię organiczną. Takie warunki będą sprzyjać intensywniejszej produkcji oleju roślinnego i przekładać się na mocniejszy zapach wydzielany przez lawendę.
Podczas hodowania lawendy, należy zwrócić uwagę na to, aby w otoczeniu rośliny nie było zbyt dużego poziomu wilgotności. Właśnie dlatego lawenda powinna być umieszczona w dobrze zdrenowanej glebie. Jeśli hodowca zdecyduje posadzić roślinę w ogrodzie, nie powinna być ona umieszczana w bezpośrednim sąsiedztwie z innymi okazami. Zapewni jej to dobrą cyrkulację powietrza, a także ograniczy ryzyko rozwoju zgnilizny korzeni.
Lawenda jest znana z pięknego wyglądu, aromatu, ale również prozdrowotnych właściwości. W roślinie znajduje się spora ilość garbników, triterpenów, kumarynów, fitosteroli, antocyjanów, kwasów organicznych i soli mineralnych.
Z lawendy można zrobić olejek eteryczny działający łagodząco i oczyszczająco na skórę, a także uspokajająco na organizm. Za te funkcje odpowiadają składniki takie jak linalol, geraniol, furfurol, pinen, cyneol, borneol oraz garbniki, cukry oraz związki mineralne.
Warto też wiedzieć, że lawenda ze względu na intensywnie aromatyczne kwiaty odstrasza też kleszcze. Insekty nie tolerują też składników znajdujących się w roślinie m.in. octanu linalolu, linalolu i ocymenu.
Całość zastosowania lawendy uzupełnia użycie jej jako przyprawy. Roślinę wykorzystuje się powszechnie do przygotowywania dań regionalnych we Francji, Włoszech i Hiszpanii. Stosuje się lawendę w formie listków lub ekstraktu lawendowego.
Zobacz też:
Gwiazda betlejemska gubi liście? Sprawdź, czy nie popełniasz tego błędu
Ta roślina zachwyca nie tylko w święta. Może kwitnąć przez całą zimę
Cyklamen uwielbia tę odżywkę z resztek. Dzięki niej kwitnie całą zimę