Reklama
Reklama

​Przynieś z lasu i zrób odżywkę do hortensji. To najlepszy kompost

Las to naturalny skarbiec dla roślin, jednak mało kto korzysta z jego dobrodziejstw podczas pielęgnacji swojego ogrodu. A to duży błąd! Z lasu możemy przynieść wiele roślin, które pomogą nam wyhodować piękne kwiaty. Jednym z beneficjentów takiego procesu jest jeden z najpopularniejszych kwiatów ogrodowych, czyli hortensja.

Hortensja należy do roślin kwasolubnych, które wymagają specjalnego traktowania, w tym odpowiedniego zabezpieczenia przed zimą. Najlepiej do odpowiedniego przeprowadzenia tego procesu sprawdzą się... leśne szyszki.

Idź na spacer do lasu i pozbieraj szyszki

Szyszki na drzewach iglastych to tak naprawdę ich kwiatostany. Można je wykorzystać na wiele sposobów, choć najczęściej wykonujemy z nich różnego rodzaju dekoracje, w szczególności w okresie świąt Bożego Narodzenia. Nie każdy jednak wie, że te leśne znaleziska można równie dobrze wykorzystać w ogrodzie, jako kompost. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach związanych z tym procesem. Najważniejszą z nich jest zastosowanie tego specyfiku do odpowiedniego typu roślin. Szyszki świetnie sprawdzą się dla roślin, które preferują niskie pH gleby, więc idealnie posłużą jako odżywka do hortensji. Możemy je także wykorzystać do azalii, borówek, iglaków, czy wrzosów.

Sprawdź również: W ten sposób zabezpieczysz róże przed zimą. Koniecznie zrób to w listopadzie

Jak zrobić idealny kompost do hortensji z szyszek?

Pierwszym krokiem jest nazbieranie szyszek podczas leśnej wędrówki. Następnie przejrzyj zgromadzone okazy i wyeliminuj te, które mają oznaki pleśni czy zgnilizny. Zdrowe szyszki rozdrobnij i umieść na pryzmie kompostowej. Przekładaj ich warstwy na zmianę materią organiczną, liśćmi i resztkami roślin oraz ściętą trawą. Pamiętaj o regularnym podlewaniu kompostu, a także przerzucaniu, co zapewni odpowiednie dotlenienie. Po jakim czasie nawóz z szyszek będzie gotowy do wykorzystania? Musisz poczekać około pięciu lat, gdy wszelkie kawałki szyszek zostaną rozłożone. Po tym czasie możesz go bez obaw stosować do wszelkich roślin kwasolubnych, jakie znajdują się w twoim ogrodzie.

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | nawożenie