Reklama
Reklama

Przesadź skrzydłokwiat i zmieszaj ziemię z tym proszkiem. Będzie rósł jak na drożdżach

Skrzydłokwiat przesadzamy raz na 2-3 lata, natomiast młode rośliny nawet co rok. Idealnym czasem na ten zabieg jest wiosna, dlatego już teraz warto go wykonać. Dodatkowo zalecamy zmieszanie z ziemią pewnego, kuchennego produktu, który pozytywnie wpłynie na kondycję okazu oraz na jego zdrowy i szybki wzrost.

Chcesz przesadzić skrzydłokwiat? Jeśli tak, to przygotuj doniczkę, odpowiednie podłoże i kawałek folii, aby nie pobrudzić podłogi. Oprócz tego wyjmij z kuchni skrobię ziemniaczaną, która pomoże roślinie w rozbudowie bryły korzeniowej. Dzięki niej kwiat będzie łatwiej pobierać składniki pokarmowe z podłoża i tym samym szybciej zakwitnie. 

Przesadzanie skrzydłokwiatu krok po kroku

Skrzydłokwiat należy przesadzić, gdy brakuje mu miejsca na rozrost korzeni. Poznamy to po wystających korzeniach z otworu na dnie doniczki. Gdy wyciągniemy roślinę z naczynia, to zauważymy korzonki przerastające ziemię, które owijają się wokół niej. Wtedy mamy pewność, że czas na zmianę podłoża. 

Przesadzanie kwiatu zaczynamy od wyjęcia rośliny z doniczki i delikatnego oczyszczenia ze starej ziemi. Zgniłe korzenie odcinamy ostrym, zdezynfekowanym nożem. 

Nowa doniczka powinna być 2-3 cm większa od tej starej. Najlepiej, gdyby była wąska i wysoka. Dobrym wyborem jest gliniane naczynie zatrzymujące wilgoć (moczymy je w wodzie przez co najmniej dobę przed użyciem).  

Do skrzydłokwiatu wybieramy przepuszczalną, żyzną i próchniczą ziemię o odczynie lekko kwaśnym. Warto użyć mieszanki ziemi liściowej, kompostowej i piasku lub substratu torfowego. Przed jej wsypaniem do doniczki, najpierw na dnie naczynia kładziemy warstwę drenażową w postaci keramzytu lub perlitu

Dopiero później wsypujemy trochę świeżej ziemi i przenosimy kwiat z bryłą korzeniową, uzupełniając miejsce w doniczce resztą gleby. Na koniec stawiamy roślinę na stanowisku z rozproszonym światłem. 

Skrobia ziemniaczana jako naturalna odżywka do skrzydłokwiatu

W trakcie przesadzania skrzydłokwiatu warto wymieszać ziemię z 1 łyżką skrobi ziemniaczanej. Ten produkt kuchenny zawiera minerały tj. wapń, fosfor, potas, magnez i sód

Te cenne pierwiastki wpływają na prawidłowy rozwój rośliny. Dzięki nim roślina będzie miała mocne i zdrowe korzenie, które zagwarantują szybki wzrost oraz umożliwią kwitnienie

Pielęgnacja skrzydłokwiatu po przesadzeniu

Po przesadzeniu skrzydłokwiatu należy obficie go podlać. Możemy dostarczyć mu małą dawkę wody, jeśli nawodniliśmy roślinę dobę przed przesadzeniem. 

Warto nakłuć podłoże widelcem lub wykałaczką, aby napowietrzyć i wzruszyć świeżą glebę wokół skrzydłokwiatu. Polecamy też delikatne spryskanie okazu wodą lub postawienie w jego pobliżu nawilżacza powietrza. 

Nawożenie po przesadzeniu kwiatu rozpoczynamy najwcześniej po 3 tygodniach. Nowa ziemia w doniczce ma wystarczającą ilość substancji pokarmowych na start.  

Zobacz też:

W Łańcucie zakwitły wyjątkowe lilie. Zachwycają wyglądem, lecz ich zapachu nie da się znieść

Szukasz roślin, które kwitną aż do jesieni? Te krzewy sprawdzą się idealnie

Podlewaj tym grządki z cebulą. Będą wyjątkowo dorodne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin