Reklama
Reklama

Przegapiłeś jesienny wysiew czosnku? Ten termin to ostatnia szansa na dorodne główki

Czosnek jest chętnie uprawiany w wielu przydomowych ogródkach. Chcąc uzyskać obfite plony w tym sezonie, ważny jest odpowiedni czas jego wysiewu. Pierwszy minął wraz z porą jesienną, tak więc razem z wiosną zbliża się ostatni właściwy moment na wysiew. Jeśli chcesz cieszyć się dorodnymi główkami, nie możesz przegapić tego terminu.

Sezon prac ogrodowych zbliża się wielkimi krokami. W związku z tym warto zapoznać się z odpowiednim terminem na wysiew warzyw, w tym tak lubianego czosnku. Zaraz obok pomidorów i ogórków, jest on chętnie uprawiany na działkach i w ogrodach. Pasjonaci ogrodnictwa sadzą go nawet na balkonach. Dobrze więc wiedzieć, jak hodować czosnek oraz kiedy przypada czas na jego wysiew. Zbliża się wielkimi krokami.  

Czosnek w domowym ogródku

Należy zacząć od tego, że w Polsce hodowany jest czosnek wiosenny oraz jesienny. Ich wysiew następuje w różnych porach roku, co warto uwzględnić w swoim ogrodniczym kalendarzu. Wiele osób każdego roku wysiewa czosnek, doceniając jego obecność na wyciągnięcie ręki. Jest on dodatkiem do wielu potraw, dlatego warto spróbować wyhodować własny czosnek. Zwłaszcza że nie jest to skomplikowane.  

Do uprawy czosnku najlepiej wybrać żyzną glebę w słonecznym miejscu. Gleba powinna być wilgotna i przepuszczalna. Odporny na różne warunki klimatyczne, wyda najlepsze plony, jeśli dostarczy mu się odpowiedniej wilgoci. W czasie wzrostu warto również zadbać o odchwaszczanie. Niechciane chwasty mogą zdecydowanie obniżyć uzyskane plony czosnku.  

Przeczytaj również: Wysiewasz ogórki? Ogrodnik zdradza, które dni w 2024 r. będą na to najlepsze

W kalendarzu prac ogrodowych warto zapisać datę, w której najlepiej wysiać czosnek wiosenny

Choć miejscami zima wciąż nie ustępuje, powoli trzeba planować nadchodzące prace ogrodowe. Zwłaszcza że wczesną wiosną jest ich naprawdę sporo. Liczne porządki, zabiegi pielęgnacyjne i siewy to sporo pracy dla każdego ogrodnika. Wśród nich koniecznie należy umieścić wysiew czosnku wiosennego, który zwany jest również jarym.  

Najlepszy termin na wysiew czosnku to koniec marca. Wielu ogrodników uważa, że wcześniejszy wysiew to wyższe plony. Jeśli nie końcówka marca to ostatecznym terminem musi być początek kwietnia. Posadzenie czosnku w tym terminie pozwoli cieszyć się urodzajem w szczycie sezonu. Wysiany końcówką marca będzie gotowy do zbioru w sierpniu.  

Czosnek bezpośrednio przed sadzeniem należy podzielić na pojedyncze ząbki. Najlepiej sadzić je w rządku o odległości około 15 cm. Ząbki powinny zostać wsadzone w glebę na głębokość 4-5 cm, piętką w dół. Ważne, aby znaleźć dla czosnku odpowiednie miejsce w swoim ogrodzie. Przede wszystkim należy go wysiać na grządkach, które wcześniej nie były porastane przez warzywa cebulowe i korzeniowe.

Zobacz też:

Rozlewaj to na grządkach, a wygrasz walkę z zarazą ziemniaczaną na pomidorach

Wyborną papaję możesz uprawiać w swoim domu. Wystarczy kilka nasion

Te warzywa siejemy w czerwcu. Konieczne jest także przeprowadzenie prac w sadzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sadzenie | działka